Czy można zostawić zwierzę w domu podczas wakacji

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Wyjeżdżając na wakacje często nie mamy możliwości zabrania ze sobą swojego pupila. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawić go u rodziny, znajomych lub hotelu dla zwierząt. Co jeśli w skrajnych przypadkach musimy zostawić ulubieńca w domu? Które zwierzę sobie poradzi przez dwa, trzy dni bez opieki?

Pies

Jest to zwierzę, którego pod żadnym pozorem nie należy zostawiać samego w domu. Wymaga troski i towarzystwa. Codziennie musi dostawać jedzenie i wodę. Trzeba go też parę razy dziennie wyprowadzać na spacer. Ponadto, zostawiając go samego w domu, ryzykujemy zniszczenia i liczne zabrudzenia. Znudzone i samotne zwierzę może gryźć meble i inne sprzęty, a także obsiusiać je. Pies może też swoim szczekaniem zakłócać spokój i ciszę nocną.

Kot

Kota można zostawić samego w domu, jednak tylko maksymalnie na dwa dni. Przed wyjazdem należy zapewnić mu dużą porcję jedzenia i dostateczną ilość wody, szczególnie gdy wyjeżdżamy latem. Lepiej nie zostawiać mu mokrego pokarmu, który może się zepsuć. Kuwetę musimy napełnić świeżym żwirkiem.

Trzeba zapewnić kotu dostęp powietrza, mając na uwadze, że temperatury mogą być wysokie. Można zostawić lekko uchylone okno i zabezpieczyć je, żeby zwierzę nie wydostało się na zewnątrz.

Trzeba też schować wszystkie przedmioty, o które kot może się skaleczyć lub które mogą go przygnieść, gdy się przewrócą. Usuńmy też z zasięgu pupila cenne rzeczy i rośliny. W domu powinniśmy zostawić zwierzęciu jego ulubione zabawki, żeby się nie nudził.

Małe gryzonie

Z reguły zwierzęta takie jak chomiki czy świnki morskie dobrze radzą sobie same w domu. Jednak nie należy ich zostawiać na dłużej niż cztery dni. Zanim wyjedziemy, upewnijmy się, że klatka z pupilem nie będzie znajdowała się cały czas w słońcu, ponieważ wtedy zwierzę będzie się bardzo męczyło i może dostać udaru.

Należy zapewnić naszemu ulubieńcowi dużo suchego pokarmu i dużo wody w poidełku. Lepiej nie zostawiać mu w klatce świeżych owoców, gdyż mogą się zepsuć i zaszkodzić pupilowi.

Mimo wszystko, najlepiej nie zostawiać pupila samego w domu. Jeśli mamy możliwość zostawienia go z rodziną lub znajomymi, powinniśmy to zrobić. Można też udostępnić im klucz do mieszkania, żeby doglądali zwierzęcia. Jednak, gdy nawet tego nie możemy zrobić, zarezerwujmy ulubieńcowi miejsce w dobrym i sprawdzonym hotelu dla zwierząt.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29719 )
Array ( [docId] => 29719 )