Jak hodować pająki

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Pająki są dość wymagającymi zwierzętami domowymi i ich hodowla więżę się z kosztami. Jednak wielbiciele tych stawonogów czerpią przyjemność z obserwacji wzrostu swoich pupili i ich zachowań. Przed kupieniem pająka do domu trzeba wiedzieć, z czym to się wiąże.

Terrarium dla pająka

Dla pająków najlepiej wybrać szklane terrarium. Przez jego szyby będzie można obserwować zwierzę. Od góry trzeba je zabezpieczyć siatką, która umożliwia cyrkulację powietrza wewnątrz i nie pozwoli uciec naszemu pupilowi.

Nie musi być to duży obiekt. Dla pająków prowadzących naziemny i podziemny tryb życia wystarczy terrarium o wymiarach ok. 35 cm x 35 cm x 35 cm (długość x szerokość x wysokość). Dla pająków nadrzewnych powinno być ok. 10 cm wyższe.

W jego wnętrzu powinna panować temperatura ok. 25 st. C lub wyższa oraz wilgotność na poziomie wyższym niż 65%. Można to uzyskać poprzez regularne spryskiwanie ścianek i podłoża wodą.

Dobrą wyściółką na dno terrarium jest kora drzewna, torf lub włókna kokosowe. Do środka można także włożyć kilka gałązek lub rośliny, żeby pająk miał się gdzie schować. Najlepiej jest zapewnić mu warunki najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska jego występowania.

Pokarm dla pająka

Do menu pająków należą głównie owady takie jak: karaczany, świerszcze, mole, szarańcza oraz żuki. Dodatkowo można je karmić małymi gryzoniami. Najczęściej podaje się im pożywienie wcześniej uśmiercone, jednak trzeba pamiętać, że część przedstawicieli tych stawonogów preferuje żywe owady.

Pokarm należy podawać pająkowi wieczorem, kiedy zwiększa się jego aktywność. Dorosłe osobniki przyjmują pokarm średnio raz, dwa razy tygodniowo.

Nie ma potrzeby organizowania dla pajęczaków miski z wodą w terrarium. Pobierają one wilgoć z podłoża i zroszonych ścianek.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29360 )
Array ( [docId] => 29360 )