O powinniśmy wiedzieć przed zakupem żółwia

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Żółw to wdzięczne zwierzę domowe – jest cichy i spokojny. Jednak nie można go pozostawić samemu sobie. Hodowla tego gada pochłania spore koszty oraz jest bardzo wymagająca. Zanim zdecydujemy się na jego kupno, warto odpowiednio się przygotować do hodowli.

Terrarium dla żółwia

Przed zakupem żółwia należy wybrać odpowiednie terrarium i zadbać o właściwe warunki. Każdy gatunek tych gadów ma inne wymagania i warto się z nimi wcześniej zapoznać. Jednak w każdym zbiorniku powinna znaleźć się grzałka, lampa do wygrzewania i higrometr.

Żółwie lubią przestrzeń, dlatego wymiary terrarium powinny być możliwie największe.

Nie powinno ono stać w miejscu szczególnie narażonym na zmiany temperatury i przeciągi.

W środku należy też umieścić miseczkę z wodą lub zaopatrzyć się w aquaterrarium.

Pokarm dla żółwia

Większość żółwi jest roślinożerna, chociaż występują też gatunki, w których diecie znajduje się mięso. Gady mogą spożywać zarówno gotowe mieszanki pokarmowe, jak i świeżą zieleninę i kiełki.

Należy unikać podawania żółwiowi nabiału.

Wśród witamin i minerałów, które powinny znaleźć się w diecie tych zwierząt są wapń i wspomagająco – witamina D3.

Trzeba też umożliwić żółwiowi dostęp do wody, którą będzie mógł pić w razie potrzeby. Niektóre gatunki zimują. Warto jest zadbać o odpowiednie warunki hibernacji naszego żółwia – zimownik, substrakt, wilgotność, dostęp powietrza.

 

Choroby żółwi

Żółwie należą do zwierząt długowiecznych, więc koniecznie musimy zadbać o ich rozwój i zdrowie. Żeby zwierzę było zdrowe trzeba dać mu pochodzić, a nie trzymać cały czas w zamknięciu. Niezwykle istotna jest higiena. Warto też zabezpieczyć grzałki i inne wyposażenie terrarium, żeby gad się nie oparzył i nie skaleczył.

Powodem do niepokoju o stan żółwia jest wydzielina z nosa i uszu, a także brak apetytu i osowiałość. Gdy zaobserwujemy takie objawy, należy zasięgnąć porady lekarza.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29362 )
Array ( [docId] => 29362 )