Na co należy uważać kupując mieszkanie na licytacji komorniczej

Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Niskie ceny mieszkań na licytacjach komorniczych kuszą często wiele osób. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze musi to być okazja, szczególnie gdy kupisz nieruchomość z lokatorem, który nie będzie chciał się wyprowadzić.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w licytacji

Aby wziąć udział w licytacji musiałbyś wpłacić rękojmię, która wynosi jedną dziesiątą sumy oszacowania. Jeśli nie wygrasz licytacji rękojmia zostawanie Ci zwrócona. Natomiast gdybyś wygrał rękojmia zostanie zaliczona na poczet ceny, a Ty w terminie 2 tygodni będziesz musiał wpłacić resztę pieniędzy.

Uwaga! W przypadku nie uiszczenia zapłaty w wyznaczonym terminie wpłacona rękojmia przepada.

Za ile można kupić mieszkanie

Licytacje rozpoczynają się ceną wywoławczą, która wynosi 3/4 oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę wartości nieruchomości. Jeżeli nieruchomość nie zostanie sprzedana, wyznaczany jest kolejny termin drugiej licytacja. W trakcie drugiej licytacji cena wywoławcza zostaje obniżona do 2/3 sumy, na jaką nieruchomość została oszacowana.

Na co uważać

Kupując mieszkanie na licytacji powinieneś uważać, by nie kupić mieszkania z lokatorem. Często bowiem jest tak, że choć nieruchomość wystawiana jest na licytację mieszka w niej nadal dłużnik.

Po sprzedaży mieszkania straci on co prawda prawo własności do nieruchomości, ale jeśli okaże się, że nie ma dokąd się wyprowadzić, Ty będziesz zobowiązany zapewnić mu lokal zastępczy. Nawet jeśli n drodze sądowej wystąpisz o eksmisje takiej osoby to i tak nie zostaniesz z tego obowiązku zwolniony.

 

Gdzie szukać ogłoszeń o licytacjach

Informacji o planowanych licytacjach możesz szukać w sądzie rejonowym. Na tablicach umieszczane są tam ogłoszenia. Poza tym informacje na ten temat możesz znaleźć w gazetach lokalnych lub innej prasie popularniej w Twoim regionie.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25109 )
Array ( [docId] => 25109 )