Jakie prawa w zakresie dostępu do dokumentów spółdzielni mieszkaniowej ma jej członek?

Kategoria: Prawo budowlane
Autor: Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Data: 19-06-2017 r.

Co do zasady członek spółdzielni ma prawo wglądu do dokumentacji prowadzonej przez spółdzielnię. Sprawdź, czy dotyczy to wszystkich dokumentów.

Członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów (walnego zgromadzenia, rady nadzorczej, zarządu) spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Jednakże, w odniesieniu do umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi, należy zaznaczyć, że spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do nich, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.

Koszty sporządzania odpisów i kopii udostępnianych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie. Wysokość tych kosztów ustalana jest przez poszczególne spółdzielnie indywidualnie, poprzez odpowiednie zapisy w statucie lub w regulaminie. Należy przy tym pamiętać, że spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, dlatego też koszt kserokopii jednej strony dokumentów powinien zostać ustalony w oparciu o rzeczową kalkulację faktycznie poniesionych nakładów.

Wydawanie dokumentów nie może dezorganizować pracy spółdzielni, powinno uwzględnić normalny czas potrzebny do przygotowania kopii.

Ponadto, jeśli spółdzielnia posiada stronę internetową, wówczas statut, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na tej stronie.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 40478 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 40478 )