Co możesz zrobić, gdy jesteś obrażany w sieci

Data: 15-03-2018 r.

Przeglądając internetowe forum dla zarządców, znalazłeś obraźliwą nieprawdziwą informację na swój temat? Sprawdź, co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Najprostszym sposobem jest zgłoszenie żądania usunięcia treści naruszających dobre imię do podmiotu udostępniającego zasoby systemu teleinformatycznego (czyli administratorów stron i usług) w celu przechowywania danych przez usługobiorcę. Zgłoszenia, dla celów dowodowych, najlepiej dokonać na piśmie. Należy wskazać miejsce (podać adres strony, datę czas itp.), gdzie one się znajdują, i uzasadnić żądanie.
Jeśli administrator strony czy usługi nie usunie wpisów wskazanych we wniosku, to wówczas może ponieść odpowiedzialność związaną z widniejącymi na stronie wypowiedziami. Będzie to skuteczne działanie zmierzające do pozbycia się z przestrzeni internetowej treści szkodliwych dla zarządcy.
Jeżeli udało Ci się ustalić dane osobowe autora wpisu, to możliwe jest wystąpienie do sądu o zaniechanie naruszeń albo o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę lub żądanie zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany przez siebie cel społeczny. W przeciwnym wypadku takie wpisy mogą być dostępne w Internecie przez wiele miesięcy, a nawet lat.

 

Krzysztof Brudkowski

radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40898 )
Array ( [docId] => 40898 )