Czym jest KGO (Koszt Gospodarowania Odpadem)

Autor: Czapla Agata
Data: 22-10-2012 r.

Wraz z postępem cywilizacyjnym rośnie liczba dóbr, usług, technologii, ale też śmieci. I tu pojawia się problem rosnących stosów odpadów na wysypiskach. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego portfela.

1 stycznia 2009 roku weszła w życie ustawa odnośnie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Zgodnie z przepisami, wprowadzający sprzęt elektroniczny do gospodarstw domowych, czyli producenci, mają obowiązek przekazania sprzedawcom detalicznym i hurtowym informacji na temat wysokości kosztów gospodarowania odpadami. Obejmują one koszty zbierania, przetwarzania, recyklingu lub innego niż recykling procesu unieszkodliwiania i odzysku zużytego sprzętu. Realizacja obowiązku ustawowego nie powoduje zmiany cen produktów.

Lepiej przestrzegać

Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi nałożeniem kary pieniężnej w wysokości od 5 tysięcy do aż 2 milionów złotych! Ustawodawca nie narzuca konkretnej, jedynej metody informowania nabywcy o KGO. Najważniejsze, aby nie była to kwota doliczana do wartości produktu, lecz mieściła się w jego cenie. Koszt Gospodarowania Odpadem może być uwidoczniony jako informacja na fakturze czy paragonie fiskalnym, nie stoi to w sprzeczności z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Może to być też zupełnie odrębny dokument. Najważniejsze jest to, żeby klient był poinformowany, jaką część ceny nabywanego przez niego produktu stanowi gospodarka odpadami.

 

KGO na zakupach

KGO dotyczy też prywatnych konsumentów i możemy spotkać się z tym terminem na zakupach. To dlatego, że od niedawna można oddawać stary sprzęt AGD do sklepu, w którym kupujemy nowy, czyli sklep musi się zająć zagospodarowaniem tych odpadów. A my musimy za to zapłacić. Do ceny produktu jest od razu doliczany ów KGO czyli koszt gospodarowania odpadami. Ale bez obaw - nie jest to dużo. Np. dla piekarników wynosi 5,33 zł netto, płyt elektrycznych 1,75 zł netto, okapu 1,90 zł, a mikrofalówki 2,12 zł.

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 29730 )
Array ( [docId] => 29730 )

Array ( [docId] => 29730 )