Recykling opon samochodowych

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 01-11-2012 r.

Światowy przemysł gumowy generuje rocznie 35 mln ton wyrobów, które w kilka lat po wyprodukowaniu stają się kłopotliwymi śmieciami. Aż 80% tej produkcji to opony samochodowe. Ich utylizacja i recykling jest wyjątkowo trudny – składają się one z wielu materiałów: gumy, metalowego zbrojenia oraz tekstylnego kordu. Dlatego, właśnie, pozwolenie na przetwarzanie opon mają tylko wyspecjalizowane firmy.

Co można zrobić z używaną oponą

Bieżnikowanie – to sposób na przedłużenie „życia” opony. W krajach zachodnich opony po nadlaniu są najczęściej przeznaczone na eksport – łatwo domyśleć się, gdzie trafiają. Ogółem ponad 12% zużytych opon jest „rewitalizowanych” i wdrażanych do użytku. Około 25% staje się paliwem – ma to jednak wpływ na środowisko. Cementownie, stosujące opony jako paliwo uzupełniające, są zobowiązane do redukcji zanieczyszczeń w gazach odlotowych. Około 30% nie trafia do recyklingu – zalegają na śmietniskach, a zaledwie 25% podlega recyklingowi.

Recykling materiałowy

Recykling materiałowy jest znacznie trudniejszy niż odzysk metali. Oprócz gumy, opony składają się z tekstylnego i stalowego kordu. Ze względu na złożoność budowy, odzysk gumy jest stosunkowo drogi – używana linia do recyklingu opon kosztuje kilkaset tysięcy złotych, nowa – około miliona. Recykling opon polega na ich rozdrabnianiu. Oto metody rozdrabniania:

  • rozdrabnianie po zamrożeniu w ciekłym azocie,
  • metoda Berstorffa – mechaniczna w temperaturze otoczenia, z użyciem walców, noży i młynków oraz
  • metoda rozdrabniania na mokro.

Inwestycja w linię recyklingową do przetwarzania opon będzie z pewnością trafiona. Istnieje duże zapotrzebowanie na gumowy granulat. Stosuje się go do kładzenia nowych dróg, w budowie mostów, w wyrobach dla rolnictwa. Używany jest także do tworzenia nawierzchni boisk sportowych. Wyrabia się z niego również dywaniki samochodowe, wycieraczki i inne funkcjonalne przedmioty.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29732 )
Array ( [docId] => 29732 )