Hałas pod kontrolą - nowe przepisy w Prawie ochrony środowiska

Data: 13-04-2022 r.

Projekt zmieniający m.in. prawo ochrony środowiska ma dostosować polskie przepisy przede wszystkich do ustalenia poziomu hałasu i jego szkodliwych skutków w środowisku. 

Przedstawione przez Ministerstwo klimatu i Środowiska przepisy pokazują wspólne podejście dotyczące sporządzania map hałasu, dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Dzięki temu możliwe będzie podejmowanie racjonalnych środków, mogących zapobiegać negatywnym skutkom hałasu (zobacz także: Pomiary hałasu – czy pora roku ma znaczenie).

 

Nowe przepisy zakładają obowiązek stosowania najnowszym metod oceny hałasu i najnowszą wiedzę w tym zakresie. 

Spójne mapy hałasu

Zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi oraz lotniskami, a także prezydenci miast większych niż 100 tys mieszkańców, to podmioty które mają obowiązek sporządzać strategiczne mapy hałasu. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, do ich przygotowania będą wykorzystywać metody określone w przepisach unijnych. Dzięki temu mapy hałasu będą spójne we wszystkich państwach. 

Następstwem będzie również możliwość korzystania z narzędzi pozwalających oceniać skutki szkodliwego hałasu pojawiającego się właśnie w następstwie ruchu drogowego, kolejowego czy lotniczego. 

Przegląd ekologiczny

Sporządzenie tzw. przeglądów ekologicznych będzie należało do zarządzającego drogami znajdującymi się w miastach na prawach powiatu. Nie dotyczy to autostrad ani dróg ekspresowych. Zarządzający sporządzi taki dokument na polecenie marszałka województwa i to do niego ma on trafić. Jego celem będzie przedstawienie informacji o faktycznym oddziaływaniu konkretnego obiegu na środowisko. Może się również okazać, że wymagania dotyczące ochrony środowiska nie będą spełnione - wówczas w przeglądzie ekologicznym musi być zawarty swoistego rodzaju plan naprawczy. Będzie on analizowany przez marszałka województwa podczas postępowania prowadzonego w celu ograniczenia skutków hałasu na środowisko. 

Projekt ustawy przewiduje delegację do przygotowania rozporządzenia zawierającego przepisy o sposobie ustalania bezpiecznej odległości stosowanej do wyznaczania lokalizacji zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Rozporządzenie ma także regulować kwestie inwestycji tworzonych w sąsiedztwie tych zakładów oraz - co ważne - sposób minimalizowania skutków takich ewentualnych awarii. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41634 )
Array ( [docId] => 41634 )