E-faktura lepiej służy ochronie środowiska niż najbardziej ekologiczne drukarki

Data: 15-05-2013 r.

Każda elektroniczna faktura pozwala częściowo zredukować wpływ firmy na środowisko naturalne. E-faktura to przyszłość, a dla oszczędnych i innowacyjnych już teraźniejszość. Za jej stosowaniem przemawiają zarówno korzyści ekonomiczne, jak i ekologiczne. Każdy e-dokument, wystawiony i przekazany w obrocie gospodarczym, obniża koszty prowadzenia działalności, oszczędza czas oraz optymalizuje procesy biznesowe.

Elektroniczna faktura pozwala częściowo zredukować wpływ firmy na środowisko naturalne i służy zrównoważonemu rozwojowi. Jeśli wziąć pod uwagę tylko faktury od masowych wystawców w Polsce (zakłady energetyczne, firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe itd.), trzeba się liczyć z ogromną korespondencją, na którą składa się ok. 700 mln listów rocznie. Jej obsługa wymaga w praktyce wycięcia setek tysięcy drzew i zużycia setek ton papieru i ok. 100 ton tuszu do drukarek, nie licząc kosztów transportu.

Ochrona przyrody, ale i biznes

Przejście na e-dokumenty pozwoliłoby na zaoszczędzenie tych wydatków i zmniejszenie obciążenia środowiska.

Przemysław Płudowski, dyrektor ds. produktów elektronicznych w spółce BillBird mówi: – Odkąd wprowadziliśmy e-faktury w naszej firmie, oszczędzamy kilkaset ryz papieru na rok. Efekt ekologiczny jest odczuwalny. Nie trzeba też tracić miejsca i pieniędzy na archiwizowanie dokumentów. Kontrahenci również dostarczają nam faktury w formie e-dokumentów, co z kolei pozwala nam automatyzować obieg dokumentów zakupowych i minimalizować błędy, pojawiające się przy ręcznym wprowadzaniu danych.

Można odnieść wrażenie, że o korzyściach ekonomicznych i ekologicznych z e-faktur powiedziano już dużo. Na zachodzie Europy radzą sobie one znakomicie. Jednak obserwując polski rynek, można dostrzec, że rozwiązanie to wciąż przegrywa z tradycyjnymi fakturami papierowymi.

Pod względem stosowania e-faktur Polska plasuje się w ogonie krajów europejskich. Jest to pochodna przyzwyczajenia do faktur papierowych i niejednoznacznych przepisów, które zniechęcają do stosowania tego e-rozwiązania. Wydatki na wystawienie faktury papierowej zawierają w sobie koszt papieru, wydruku, a także koperty i opłaty za przesłanie dokumentu. Wg szacunków Deloitte wynoszą one w Polsce kilka złotych. W przypadku e-faktury koszt wystawienia i obrotu spada, nawet do kilku groszy.

Biznes odpowiedzialny ekologicznie

Jak rozbudowywać w Polsce proces elektronicznego fakturowania? Rynkowe trendy i dążenie do stosowania rozwiązań innowacyjnych to dwa czynniki, które obecnie skłaniają firmy do uruchomienia e-faktur. Na to właśnie należy kłaść nacisk, przekonując do e-rozwiązań.

Główną zaletą stosowania tego rozwiązania jest oszczędność czasu i kosztów operacyjnych – wskazuje Jacek Parzonka, specjalista ds. rozwoju Navireo w spółce InsERT. – Nie bez znaczenia jest też eliminacja ryzyka zgubienia przesyłki pocztowej, wygoda przechowywania w archiwum systemu informatycznego, do którego dostęp może mieć kilku pracowników naraz, nawet jeśli znajdują się w różnych lokalizacjach, a także odciążenie środowiska – dodaje.

W Polsce wystawia się ok. 1,5 mld faktur rocznie. Z tego tylko ok. 10 proc. jest przesyłanych drogą elektroniczną. Oznacza to, że do produkcji papieru na te faktury wycina się rocznie ok. 255 tys. drzew, czyli ok. 127 hektarów lasu.


Tagi: e-faktury

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24575 )
Array ( [docId] => 24575 )