Era OZE w polskiej energetyce nie nastąpi szybko

Data: 05-07-2013 r.

Odnawialną energię z rozproszonych źródeł może w Polsce produkować nawet 6 milionów gospodarstw domowych. By jednak stało się to realne, najpierw muszą stać się obowiązującym prawem przepisy przewidziane w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

– Mamy w Polsce sześć milionów dachów, jeśli tylko na co trzecim z nich zainstalujemy baterię 3 kV, to osiągniemy moc porównywalną z planowanym programem jądrowym (dwie elektrownie atomowe). I to przy niższych nakładach i z mniejszymi obawami o bezpieczeństwo. Oczywiście jednocześnie trzeba pamiętać, że panele nie dają energii przez cały rok. Ale nawet przy założeniu, iż wykorzystywane są przez 1000 godzin w ciągu roku, to stanowić będą skuteczne uzupełnienie dla systemu wytwarzania energii w Polsce – uważa profesor Krzysztof Żmijewski, jeden z najbardziej uznanych ekspertów w zakresie OZE.

Gwarancja podłączenia do sieci

Projektowana ustawa daje bardzo dobry fundament dla rozwoju energetyki rozproszonej, przez niektórych określanej jako energetyka przydomowa.

– Wiele po niej wszyscy sobie obiecują, choć raczej szanse na to, by w Polsce udało się szybko rozwinąć tego typu produkcję na skalę porównywalną na przykład z Wielką Brytania, są niewielkie – mówi prof. Żmijewski.

– Poza tym, by zachęcić społeczeństwo do instalowania paneli czy budowy wiatraków muszą być spełnione jeszcze pewne warunki. I nie chodzi tylko o gwarancje jakości urządzeń tak, by zainteresowane osoby nie straciły pieniędzy wydanych na zakup na przykład paneli słonecznych.

W ustawie nie zagwarantowano mechanizmu, dzięki któremu inwestor mógłby mieć ułatwione, niemal automatycznie podłączenie do sieci. Ta kwestia powinna być doprecyzowana, tak by gdy energia nie będzie produkowana na własny użytek, mogła od razu trafić do sieci dystrybucyjnej. Oczywiście w sytuacji gdy moc urządzenia jest mniejsza od zapisanej w umowie mocy przyłączeniowej.

 

Zbyt drogie panele słoneczne

W opinii ekspertów w ciągu dwóch-trzech lat po wejściu w życie prawa o odnawialnych źródłach energii na instalacje paneli słonecznych zdecydują się tylko osoby zamożne. Ale potem, gdy technologie fotowoltaiczne potanieją, energetyka przydomowa powinna rosnąć w siłę błyskawicznie.

– Teraz cena 1 kW to około 2 tys. euro czyli ponad 8 tysięcy złotych. W polskich warunkach panel może pracować przez 1000 godzin rocznie, co oznacza dla właściciela „zysk” w wysokości 1300 zł, a po odliczeniu podatku – niewiele ponad tysiąc złotych. Zatem zwrot inwestycji będzie możliwy po 8 latach. Dla wielu osób to zbyt długi okres, dlatego na instalacje ogniwa fotowoltaicznego zdecydują się osoby bardziej zamożne – wylicza prof. Żmijewski.

– Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę prognozy, że te instalacje będą co roku o ok. 7 procent tańsze, to najpóźniej za 5 lat cena spadnie do tysiąca euro. A wtedy okres zwrotu inwestycji będzie skrócony do 3-4 lat. Dlatego w mojej ocenie rozwój energetyki prosumenckiej zacznie się na dobre za 3-4 lata. Mam nadzieję, że będzie tak szybki jak w telefonii komórkowej i wszyscy będziemy mieć wybór. Choć Wielkiej Brytanii, w której zaplanowano, że w 2020 roku będzie 8 mln tego typu instalacji, nie dogonimy.

Ewa Kranz

Zobacz również:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24641 )
Array ( [docId] => 24641 )

Array ( [docId] => 24641 )