Na czym polega proces kogeneracji

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-08-2012 r.

Kogeneracja ma bardzo istotne znaczenie dla produkcji nośników energii, umożliwiając jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie paliwa do produkcji nośników, co przekłada się w konsekwencji nie tylko na ograniczenie kosztów, ale również większą ochronę środowiska.

Dzięki użyciu tej właśnie technologii możemy uzyskać spore korzyści, które stanowią o konkurencyjnym charakterze kogeneracji w stosunku do innych metod wytwarzania energii. Po pierwsze, mamy więc do czynienia z redukcją kosztów wytwarzania, co niesie ze sobą niższe nakłady na cały proces produkcyjny (rośnie więc efektywność energetyczna, tak ważna dla sektora energetycznego).

Oczywiście w ramach wytwarzania energii z kogeneracji otrzymujemy odpowiednie certyfikaty energetyczne, które są prawami majątkowymi. Te ostatnie umożliwiają nam – dzięki odpowiedniej platformie obrotu na Towarowej Giełdzie Energii – handel i tym samym wymianę nośników z innymi, działającymi na rynku podmiotami.

Niebagatelne znaczenie ma proces kogeneracji dla środowiska naturalnego. Dzięki mniejszemu zużyciu paliwa (w tym przypadku zazwyczaj gazu ziemnego, biogazu lub oleju napędowego) do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła, możliwe jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska.

W tym ostatnim przypadku ważne jest również użycie odpowiedniego surowca do produkcji. Biorąc pod uwagę, że zamiast węgla kamiennego czy też brunatnego, używamy gazu ziemnego, mniejsza jest też emisja – bardzo niebezpiecznych dla środowiska - związków siarki.

Kogeneracja to również proces, który umożliwia – z racji stosowanej technologii – zwiększenie produkcji nośników, bez ewentualnego zagrożenia, że nastąpi przekroczenie dopuszczalnych limitów emisji dwutlenku węgla i wzrost stężenia gazów cieplarniach, które trafiają bezpośrednio do atmosfery ziemskiej.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24572 )
Array ( [docId] => 24572 )