Kto może wykonać audyt efektywności energetycznej

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-09-2012 r.

Rola audytora w procesie oceny efektywności energetycznej określonych urządzeń czy też przedsięwzięć prowadzonych na rynku energii jest niesłychanie istotna. Pozwala bowiem na uzyskanie określonych informacji o parametrach działania urządzenia lub projektu, a jednocześnie daje gwarancję jego niezawodności i informuje o ewentualnych zagrożeniach z tytułu użytkowania.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o efektywności energetycznej, zawód audytora nie będzie podlegał regulacji. Zmiany mają na celu przede wszystkim zwiększenie dostępu do tej profesji. W dalszej kolejności będą również prowadziły nie tylko do wzrostu konkurencji, ale także większej dostępności usług i obniżki cen.

Uwolnienie zawodu nie oznacza, że wszystkie aspekty, związane z audytem będą dostępne szerokiemu gronu osób zainteresowanych tego typu działalnością. Chodzi także o to, aby zachować odpowiedni standard i jednocześnie wysoką jakość wykonywanych na rynku usług.

Tutaj liczyć się będą przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu, w tym uzyskane już doświadczenie i wiedza z określonych obszarów (np. eksploatacji sieci bądź urządzeń elektroenergetycznych).

Oczywiście w odniesieniu do działań audytorskich na rynku energii obowiązywać będą ściśle określone przepisy, które muszą być bezwzględnie przestrzegane – dając gwarancję fachowości i bezpieczeństwa.

 

Przypomnijmy, że dotychczas audytor oceniający efektywność energetyczną musiał spełniać określone wymagania. Warunkiem była tutaj m.in. pełna zdolność do czynność prawnych, brak prawomocnego wyroku sądowego przeciwko mieniu i obrotowi gospodarczemu, a ponadto odpowiednie wykształcenie magisterskie i podyplomowe (studia wyższe w zakresie technicznym).

Kolejnym warunkiem, dopuszczającym do zawodu, było zdanie egzaminu na audytora przed właściwą komisją.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24597 )
Array ( [docId] => 24597 )