Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 13-09-2012 r.

Zastosowanie urządzeń gazowych do produkcji ciepła wewnątrz budynku niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie z punktu widzenia komfortu, jakie daje użytkowanie tego typu rozwiązań. Jednocześnie gaz – jako surowiec kopalny lub pozyskiwany z biomasy, jest w trakcie procesu spalania i emisji gazów do atmosfery bardziej przyjazny dla środowiska niż np. węgiel czy ropa naftowa.

Oczywiście aspekty dotyczące możliwości łatwego użytkowania pieców gazowych są bardzo ważne. Szczególnie, że w sytuacji gdy dochodzi do gwałtownej zmiany temperatury na zewnątrz budynku i związana jest z tym konieczność uruchomienia całej instalacji grzewczej. Ogrzewanie gazowe jest łatwe w obsłudze i daje możliwość błyskawicznego uzyskania ciepła.

Użytkownik może więc szybko zareagować na pogarszające się warunki pogodowe i związany z tym odczuwalny spadek temperatury. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku, kiedy trzeba ograniczyć dopływ ciepła, bądź całkowicie wyłączyć instalację grzewczą.

Kolejny ważny aspekt – szczególnie w obecnych czasach, to zdecydowanie mniejsza emisja szkodliwych związków do atmosfery (w tym dwutlenku węgla) w ramach procesu spalania gazu. Dzięki temu ogrzewanie gazowe ma charakter bardziej proekologiczny niż systemy oparte na obróbce termicznej innych paliwach kopalnych.

Trzeba jednak zwrócić uwagę również na jeden bardzo istotny czynnik, który działa na niekorzyść tej metody pozyskiwania energii cieplnej. Chodzi tutaj mianowicie o wysokie koszty eksploatacji, związane z ceną surowca – a więc gazu pozyskiwanego z ogólnodostępnej sieci.

Pamiętajmy, że użytkowanie gazu ziemnego do produkcji ciepła i ogrzewania domu, przy jednoczesnym jego wykorzystywaniu do codziennych czynności, np. przygotowywania posiłków, zdecydowanie zwiększy nasze rachunki za pobór tego surowca.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24612 )
Array ( [docId] => 24612 )