Dlaczego ropa naftowa rozpala emocje wśród inwestorów

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-08-2012 r.

Ropa naftowa to jeden z najważniejszych surowców kopalnych, który ma zastosowanie w produkcji paliw i nośników energii. Dzięki notowaniom giełdowym i możliwości obrotu na światowych parkietach, ropa cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród inwestorów z sektora paliwowo-energetycznego, ale też wśród funduszy o charakterze spekulacyjnym.

Cena baryłki ropy naftowej uzależniona jest od aktualnego popytu i podaży na ten surowiec na największych światowych giełdach. Jednak reakcje inwestorów cechują się tutaj bardzo dużą zmiennością, co prowadzi do istotnych wahań kursu wraz z napływającymi na rynek ważnymi informacjami o charakterze gospodarczym i politycznym.

Impulsem do wzrostu lub spadku kursów mogą być tutaj np. doniesienia o poziomie wydobycia, produkcji, sprzedaży surowca, ale także wyniki i strategie koncernów paliwowych, czy informacje o konfliktach zbrojnych w krajach, gdzie znajdują się złoża o charakterze strategicznym.

Wystarczy prześledzić notowania ropy naftowej, aby przekonać się, że jest ona nie tylko ważnym surowcem dla przemysłu, ale również elementem rynkowej spekulacji. Na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy wahania jej ceny mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Dla przykładu od 16 marca do 21 czerwca 2012 roku cena baryłki obniżyła się o ponad ¼ z maksymalnego rocznego szczytu 126,16 dolara do minimum na poziomie 89,35 USD (aby ponownie wrócić 15 sierpnia 2012 roku do 116,4 dolara za baryłkę, notując wzrost o blisko 30 proc.).

 

Spekulując na ropie naftowej można więc zarówno sporo zyskać, jak też stracić – w zależności od punktu wejścia na rynek i czasu trwania inwestycji (podobnie, jak ma to miejsce przy różnego rodzaju formach lokowania kapitału na rynkach finansowych).

Ropa naftowa jako ciekły surowiec kopalny (powstały w wyniku rozkładu szczątków organicznych pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury) ma ogromne zastosowanie w różnych sektorach gospodarki, w tym m.in. petrochemii jako baza do produkcji benzyny, olejów, smarów, ale również asfaltu czy też nafty. Jest również jednym z podstawowych surowców energetycznych, który podczas procesu obróbki termicznej służy do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24629 )
Array ( [docId] => 24629 )