Gaz łupkowy – zastosowanie

Autor: Czapla Agata
Data: 22-10-2012 r.

Gaz z łupków. Ale co to za łupki? Często słyszymy o tym rodzaju gazu, o prowadzonych odwiertach. Do czego będzie nam służył ten gaz ziemny?

Gaz łupkowy to gaz ziemny. Uzyskuje się go z łupków osadowych, czyli skał osadowych. Dzięki obniżeniu kosztów technologii wykonywania odwiertów, wydobycie tego gazu stało się możliwe i może się rozwijać. Dzięki rozwojowi technologii odwiertów poziomych, wpływ pozyskiwania gazu z łupków na środowisko lądowe w regionie wydobycia jest o wiele mniejszy niż w przypadku pozyskiwania gazu konwencjonalnego.

Ameryka na czele wydobycia gazu łupkowego

Przodownikiem w tej dziedzinie jest Ameryka Północna. Duże złoża odkryto także w Argentynie, Chinach, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie. Polska także ma duże zasoby tego gazu, jednak charakteryzuje się to dość wysoką szacowaną ceną wydobycia. Jest to mimo wszystko duża szansa dla Polski. Może zyskać samowystarczalność gazową na wiele lat. Ponadto mogłoby to pozwolić polskim firmom związanym z przemysłem naftowym na rozwój i ekspansję na rynek międzynarodowy, co wiąże się również z rozwojem infrastruktury transportowej i przesyłowej.

Wiele sposobów zastosowania

Gaz łupkowy może mieć zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Ma wartość opałową i użyć go można na przykład w rolnictwie, przy hodowli zwierząt czy ogrodnictwie. Kolejnym miejscem jest dział ogrzewnictwa i klimatyzacji.

Bardzo ważną sferą jest także przemysł energetyczny. Użyć go można również w przemyśle chemicznym, spożywczym czy w hutnictwie. Mogłoby to przyczynić się do wzmocnienia polskiej gospodarki a co najważniejsze, zredukować zależność energetyczną od Rosji. Wydobycie gazu łupkowego może przyczynić się do zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zwiększyć poziom wiedzy na temat sposobów eksploatacji złóż trudno dostępnych.

Jako pierwsza odwierty rozpoczęła w czerwcu 2010 roku Lane Energy, kanadyjska firma poszukiwawczo-wydobywcza w rejonie wsi Łebie, niedaleko Lęborka.

Agata Czapla


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24613 )
Array ( [docId] => 24613 )