Gminy i samorządy znalazły sposób na oszczędność energii

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-09-2012 r.

Tańsza energia, która pozwala zaoszczędzić pieniądze w dobie kryzysu jest na wagę złota nie tylko w przypadku indywidualnych odbiorców, którzy wykorzystują prąd, czy też ogrzewanie na potrzeby gospodarstw domowych. To również ważny element ograniczenia kosztów działalności gmin i samorządów.

Dzięki pomysłowi Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, aż 20 śląskich gmin i samorządów oraz kilkadziesiąt związanych z nimi spółek i instytucji zaoszczędzi na dostawach prądu blisko 8 mln zł. A wszystko poprzez wspólny przetarg na zakup prądu, który dotyczył 191 gigawatogodzin energii elektrycznej zakupionej na okres od listopada 2012 roku do końca grudnia 2013 roku.

Tego typu wspólna inicjatywa jest doskonałym rozwiązaniem na wdrożenie oszczędności i jednocześnie pozwala uzyskać zdecydowanie większą siłę przetargową w stosunku do silnych partnerów biznesowych działających na rynku produkcji i dystrybucji nośników energetycznych.

Oczywiście skala oszczędności w przypadku różnych podmiotów jest tutaj inna. Jednak liczy się przede wszystkim siła oddziaływania całej grupy i skala zgłoszonego zapotrzebowania na energię elektryczną. W tym konkretnym przypadku na największe ograniczenie kosztów zużycia prądu – bo aż o ponad 42 proc. – mogą liczyć Piekary Śląskie. W przypadku Zabrza będzie to odpowiednio 23 proc., a Mysłowic ponad 18 proc.

Łącznie wszystkie wspomniane podmioty zarezerwowały na obsługę rachunków z tytułu zużycia energii elektrycznej blisko 74,4 mln zł. Jednak w ramach wspólnie podjętych działań w zakresie optymalizacji kosztów, ich wspólne obciążenia sięgną około 57,5 mln zł. To z kolei oznacza oszczędność na poziomie 14 proc.

W przypadku stawki za jedną megawatogodzinę, cena za pobieraną energię elektryczną będzie niższa o 35,14 zł i wyniesie 244,53 zł. To cenna podpowiedź dla innych gmin i samorządów, które powinny łączyć siły w kierunku bardziej efektywnego wykorzystania swoich zasobów finansowych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24621 )
Array ( [docId] => 24621 )