Jak jest realizowany program budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Data: 19-07-2013 r.

Program polskiej energetyki jądrowej ma być przyjęty przez Radę Ministrów do końca II kwartału 2013 r., tj. po zakończeniu procedury konsultacji transgranicznych. Spółki jądrowe głównego inwestora, PGE Polska Grupa Energetyczna w połowie lipca przedstawiły raport z prac na rzecz budowy elektrowni jądrowych w Polsce wykonanych w ostatnim roku.

Uchwałę o rozpoczęciu prac nad programem Rada Ministrów przyjęła 13 stycznia 2009 r. Celem programu ma być uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w 2025 r. Głównym inwestorem jest PGE Polska Grupa Energetyczna SA. Według uchwały z 2009 r. pierwsza taka elektrownia miała powstać pięć lat wcześniej.

Elektrownie jądrowe w pięciu etapach

Obecnie program przewiduje prowadzenie działań w pięciu etapach Zgodnie z harmonogramem, etap pierwszy, który powinien zakończyć się jeszcze w tym roku, zakłada opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów Programu polskiej energetyki jądrowej, uchwalenie aktów prawnych (ustawa Prawo atomowe i tzw. „ustawa inwestycyjna”, wraz z rozporządzeniami).

Etap drugi – 1 lipca 2013 – 31grudnia 2014 r., to wyłonienie wykonawcy badań lokalizacyjnych oraz ogłoszenie przetargu na wybór technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej.

Etap trzeci – 1 stycznia 2015 – 31 grudnia 2017 r., to wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wszystkich wymaganych prawem uzgodnień.

Etap czwarty –1 stycznia.2018 – 31 grudnia 2022 r., to uzyskanie pozwolenia na budowę i budowa pierwszej elektrowni jądrowej.

Etap piąty – 1 stycznia 2023 – 31 grudnia 2025 r., to zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy drugiej elektrowni jądrowej z terminem uruchomienia wyznaczonym na 2029 rok.

Badania lokalizacyjne i środowiskowe dla elektrowni jądrowych

W połowie lipca 2013 r. zarządy spółek PGE Energia Jądrowa SA oraz PGE E1 sp. z o.o. przedstawiły raport z prac wykonanych przez spółki jądrowe w ciągu ostatniego roku.

Z raportu wynika, że na początku 2013 r. PGE EJ 1 zakończyło prowadzone w trybie zamówień publicznych postępowanie na wybór wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Umowa została podpisana z konsorcjum firm WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc, WorleyParsons Group Inc. Badania te mają na celu określenie odpowiedniej z punktu widzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa jądrowego lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, a także uzyskanie dla niej wymaganych prawem decyzji administracyjnych. Są to przede wszystkim: decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, decyzja o ustaleniu lokalizacji obiektu jądrowego oraz uzgodnienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w ramach pozwolenia na budowę.

Wybrany wykonawca rozpoczął pierwszy etap prac, tzw. mobilizację do realizacji projektu. Wykonano również działania niezbędne do rozpoczęcia badań w terenie.

PGE EJ 1 pozyskała też prawa do nieruchomości niezbędnych do przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Uzyskanie dostępu do nieruchomości leżących na terenie dwóch pierwszych potencjalnych lokalizacji, które będą poddawane badaniom („Choczewo” i „Żarnowiec” na terenie gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa) wymagało trwających wiele tygodni negocjacji i uzgodnień z różnymi podmiotami, głównie prywatnymi.

Spółki jądrowe opracowały „Koncepcję postępowania pakietowego (zintegrowanego)”, w myśl której zostanie przeprowadzone jedno postępowanie obejmujące kluczowe aspekty projektu jądrowego.

Finansowanie budowy elektrowni jądrowych

Spółki jądrowe przeprowadziły prace, których celem było wypracowanie wstępnych wariantów struktury finansowania projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w oparciu o dotychczasowe założenia strategiczne PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
W ramach tych prac odbyły się spotkania z przedstawicielami kilkunastu banków komercyjnych.

Spółka przygotowała zarys programu ubezpieczeniowego dla inwestycji. Uwzględnia on wszystkie zidentyfikowane do tej pory kluczowe ryzyka na wszystkich etapach realizacji.
Koncepcja powstała we współpracy z międzynarodowym zespołem brokerów ubezpieczeniowych posiadających doświadczenie w branży energetycznej, w tym energetyki jądrowej.

Na początku lipca 2013 r. PGE EJ 1 podpisała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą „Analizy wariantowej możliwości przyłączeniowych oraz wpływu na prace sieci zamkniętej w obszarze KSE planowanej elektrowni jądrowej”.

Aktualnie PGE EJ 1 prowadzi postępowanie na wybór doradcy technicznego inwestora.

Ewa Kranz


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24586 )
Array ( [docId] => 24586 )

Array ( [docId] => 24586 )