Kiedy będzie można handlować gazem na rynku giełdowym

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-09-2012 r.

System obrotu gazem, który ruszy w najbliższym czasie na platformie obrotu nośnikami energetycznymi przy Towarowej Giełdzie Energii, to kolejny przełom w rozwoju tego rynku. Regulamin obrotu, który jest podstawą do uruchomienia nowego segmentu został już zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu cały system handlu gazem w naszym kraju ulegnie istotnej transformacji. Podobnie, jak ma to miejsce na rynku energii elektrycznej, wprowadzone zostaną czytelne zasady obrotu, które zapewnią nie tylko przejrzysty i w pełni bezpieczny obrót nośnikami energetycznymi, ale również sprawną wymianę handlową pomiędzy uczestnikami zawieranych transakcji.

Ma to szczególnie istotne znaczenie, biorąc pod uwagę założenia unijnych przepisów i dyrektyw, które jasno precyzują konieczność zapewnienia odpowiednich mechanizmów w zakresie handlu, dystrybucji i dostarczania gazu ziemnego do finalnego odbiorcy.

W rezultacie, dzięki ściśle określonym regułom obrotu i cenom rynkowym (ustalanym na zasadzie popytu i podaży w ramach obrotu giełdowego) możliwe będzie także uzyskanie optymalnych stawek, co w konsekwencji powinno korzystnie przełożyć się na ceny hurtowe i detaliczne niebieskiego paliwa.

To jednak nie wszystkie pozytywne aspekty giełdowego programu. Nowe rozwiązania mają także zaowocować zmianami w zakresie - zapowiadanej już od dłuższego czasu – liberalizacji rynku gazowego w Polsce.

Dla odbiorców może to oznaczać nie tylko niższe ceny, ale również zdecydowanie większy wybór w ofercie dystrybutorów i możliwość łatwiejszej zmiany potencjalnych kontrahentów i partnerów biznesowych.

Przepisy Unii Europejskiej jasno definiują konieczność utworzenia hurtowego rynku obrotu gazem na polskiej giełdzie. Zgodnie z założeniami handel ma się tutaj właśnie odbywać w systemie podobnym do wspomnianego już wcześniej obrotu energią elektryczną.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24610 )
Array ( [docId] => 24610 )