Kontrakty terminowe na dostawę energii elektrycznej

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 16-08-2012 r.

Dzięki wprowadzonym przez Towarową Giełdę Energii kontraktom terminowym na dostawę energii elektrycznej, możliwe jest wyznaczenie cen nośników w dłuższym terminie. W przypadku transakcji dokonywanych na platformie TGE jest to nawet horyzont trzyletni, który pozwala przedsiębiorstwom elastycznie dopasować się do sytuacji rynkowej.

Chodzi tutaj szczególnie o możliwość reagowania odnośnie przyszłych trendów na rynku energii elektrycznej, związanych z zapotrzebowaniem na prąd, a w konsekwencji również z inwestycjami w nowe moce wytwórcze.

Warto pamiętać, że kontrakty terminowe – dzięki swojej konstrukcji – umożliwiają sprzedawcom energii, ale również dużym wytwórcom prognozowanie cen oraz optymalizowanie kosztów zakupu bądź sprzedaży nośników.

Kontrakty na dostawę energii elektrycznej są bowiem umową, w której sprzedający (a więc wystawca kontraktu) zobowiązuje się do dostarczenia energii w określonym terminie w przyszłości po określonej cenie, a kupujący (w tym przypadku nabywca) zobowiązuje się do nabycia energii również w określonych ramach czasowych i po ustalonej cenie zakupu.

Zalety korzystania z tego systemu transakcyjnego dla podmiotów zainteresowanych handlem energią elektryczną są nieocenione. Oprócz wspomnianych już możliwości wyznaczania cen w dłuższym horyzoncie oraz skutecznego prognozowania w kontekście przyszłej relacji popytu do podaży, kontrakty umożliwiają też bezpieczny i przejrzysty obrót nośnikami energii.

 

Tutaj, podobnie jak i w innych systemach obrotu na TGE, istnieją odpowiednie gwarancje, które zabezpieczają rozliczenie dokonywanych przez przedsiębiorstwa transakcji. Ponadto dyspozycje umieszczane są w tabeli zleceń, a dostęp do najbardziej atrakcyjnych ofert odbywa się bez konieczności prowadzenia długotrwałych negocjacji z partnerem biznesowym.

Oczywiście wszystkie operacje są dokonywane pod pełnym nadzorem i kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24591 )
Array ( [docId] => 24591 )