Na czym opierają się inteligentne sieci energetyczne

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 28-08-2012 r.

Działanie inteligentnych sieci energetycznych opiera się na maksymalnym wykorzystaniu korzyści, jakie daje odpowiednia integracja wszystkich elementów w procesie produkcji, dystrybucji i użytkowania energii. Chodzi o to, aby system łączący poszczególne ogniwa – począwszy od wytwórcy, a skończywszy na finalnym odbiorcy - był bezpieczny, efektywny, ale także oszczędny w użytkowaniu.

Oczywiście system inteligentnych sieci energetycznych, czyli ISE (zwany po ang. smart grid) musi spełniać wygórowane standardy w odniesieniu do norm środowiskowych. Aby stworzyć taki układ produkcji, dystrybucji i użytkowania, który przyniesie wielowymiarowe korzyści, niezbędne jest wdrożenie wcześniej nowoczesnych technologii.

Tutaj kluczowe znaczenie ma system pomiarowy, którego instalacja pozwala na precyzyjne określenie m.in. takich parametrów, jak: wielkość poboru energii, jej zużycie, czy też natężenie popytu na nośniki w określonych porach dniach.

W rezultacie, dzięki instalacji czujników, które rozmieszczone są w różnych punktach sieci energetycznej, możliwe jest bardzo elastyczne zarządzanie całym procesem dystrybucji i przesyłu energii. Takie rozwiązanie prowadzi nie tylko do zwiększenia efektywności działania całej sieci, ale gwarantuje także niezawodność dostaw.

Z racji bardzo rozbudowanych łączy pomiarowych możliwa jest ścisła kontrola wielu parametrów procesu dystrybucji oraz nadzór nad elementami rozmieszczonymi w dosyć dużej odległości od siebie. I tutaj z pomocą przychodzi wspomniana już technologia, która opiera się na zaawansowanym systemie informatycznym.

Rola tego ostatniego jest nieoceniona w identyfikacji ewentualnych zagrożeń i przeciwdziałaniu sytuacjom, które mogłyby zaburzyć sprawne funkcjonowanie i działanie inteligentnych sieci energetycznych. Stąd niezbędna rola systemu informatycznego w zbieraniu i przetwarzaniu danych o stanie łączy przesyłowych i zapewnieniu odpowiedniej komunikacji.

Zgodnie ze swoimi założeniami, program ISE skoncentrowany jest nie tylko na wytwarzaniu i dystrybucji energii elektrycznej, ale również cieplnej i systemie przesyłu gazowego.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24615 )
Array ( [docId] => 24615 )