Od czego zależy cena energii elektrycznej na rynku hurtowym

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 16-08-2012 r.

Cena energii elektrycznej podlega ciągłym mechanizmom popytu i podaży na rynku. Stąd konieczność wprowadzenia odpowiednich systemów transakcyjnych, które umożliwiają sprawny, przejrzysty, a jednocześnie bezpieczny obrót nośnikami energii. Tutaj podstawowe znaczenie na wprowadzony przez Towarową Giełdę Energii tzw. rynek dnia następnego.

Jest to platforma obrotu uruchomiona w połowie 2000 roku (a więc po sześciu miesiącach od zarejestrowania TGE) jako rynek spot, czyli transakcji natychmiastowych dla nośników energii elektrycznej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest ustalanie cen dla pozostałych kontraktów zawieranych na hurtowym rynku energii w Polsce. Platforma odgrywa również istotne znaczenie w kontekście bieżącej działalności i funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych.

Po obserwacji rynku spot, przedsiębiorstwa energetyczne mogą dokonać wstępnego bilansu swoich pozycji kontraktowych. Ponadto zyskują również narzędzie, które pozwala im dokonać wyceny posiadanego majątku (przede wszystkim chodzi o wytwórców energii) poprzez ustalenie rynkowych cen energii elektrycznej.

W końcu bardzo ważnym elementem są także sygnały o popycie i podaży nośników energii, które pozwalają prognozować przyszły scenariusz wydarzeń w branży. Dotyczy to np. możliwych inwestycji w zakresie budowy nowych mocy wytwórczych, które będą niezbędne przy rosnącym popycie na energię.

 

Rynek ten działa podobnie, jak pozostałe platformy obrotu Towarowej Giełdy Energii i jest zorganizowany w formie elektronicznej. TGE odpowiada tutaj za kompleksową obsługę – w tym organizację i prowadzenie notowań, ale także za rozliczenia transakcji zawartych na giełdzie oraz w handlu pozagiełdowym.

Warto pamiętać, że jest to tzw. rynek fizyczny energii elektrycznej - a więc w wyniku zawartych transakcji następuje bezpośredni przepływ energii od wytwórcy lub posiadacza nośników do podmiotu, który takie zapotrzebowanie zgłasza.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24588 )
Array ( [docId] => 24588 )