Sposób na przesył i magazynowanie energii wytwarzanej przez prosumentów

Data: 05-07-2013 r.

Magazynowanie energii elektrycznej oraz stabilizacja mocy przesyłowych to jedne z głównych problemów z jakimi zmaga się współczesna energetyka, zwłaszcza oparta na odnawialnych źródłach energii. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tych problemów jest technologia oparta na bateriach litowo-tytanowych. W Polsce stawia na nią spółka Tauron Dystrybucja.

Polska spółka zdecydowała się skorzystać z technologii należącej do amerykańskiej spółki Altairnano. Technologia litowo-tytanowa, którą dysponuje ta spółka, jest oparta na zastrzeżonej nanotechnologii, która umożliwia produkcję systemów szybkiego ładowania baterii dużej mocy z najwyższą wydajnością i najdłuższym cyklem życia.

Technologia magazynowania energii ważna dla OZE

Na początku lipca br. Tauron Dystrybucja podpisał list intencyjny z Altairnano o współpracy w zakresie stacjonarnych systemów magazynowania energii oraz systemów stabilizacji mocy opartych na bateriach litowo-tytanowych.

Zgodnie z wolą obu firm, współpracę zapoczątkuje sporządzenie analizy potrzeb oraz ustalenie zakresu wdrożenia pilotażowego systemu demonstracyjnego. Dzięki wdrożeniu Tauron Dystrybucja zdobędzie cenne doświadczenie w zakresie magazynowania energii elektrycznej oraz stabilizacji pracy sieci.

Jesteśmy świadomi rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w krajowej energetyce oraz ich wpływu na pracę sieci elektroenergetycznej. Zaawansowane technologie stacjonarnego magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla pracy sieci dystrybucyjnej, dlatego już dziś zajmujemy się tymi zagadnieniami – powiedział po podpisaniu dokumentu Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

 

Z myślą o prosumentach – szybkie ładowanie baterii

Zdaniem Piotra Kołodzieja prezesa zarządu Tauron Dystrybucja, wykorzystanie systemów szybkiego ładowania baterii dużej mocy gwarantujących najwyższą wydajność i możliwie długi cykl życia, będzie jednym z niezbędnych elementów inteligentnych sieci (Smart Grid), ponieważ same inteligentne systemy pomiarowe nie wystarczą do dobrej współpracy operatora systemu dystrybucyjnego z prosumentami. – Współpraca z Altairnano pomoże nam w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu możemy realnie wykorzystywać systemy magazynowania energii do stabilizacji pracy sieci i poprawy jakości energii – stwierdził Piotr Kołodziej.

Polska spółka liczy, że opracowanie struktury oraz zakresu przyszłego pilotażowego systemu demonstracyjnego może zakończyć się jeszcze w 2013 roku. Kolejna faza projektu związana będzie z wdrożeniem programu, który obejmie rozwój sieciowych usług pomocniczych, magazynowanie energii poza godzinami szczytu (w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii) oraz stabilizację sieci.

Cieszymy się, że możemy współpracować ze spółką Tauron Dystrybucja nad opracowaniem programu, który pomoże spełnić rosnące wymagania w zakresie jakości energii dostarczanej klientom oraz umożliwi lepszą pracę odnawialnych źródeł energii przyłączanych do sieci dystrybucyjnej – informuje Alexander Lee, prezes Altairnano. – Program pilotażowy wykaże ponadto, że nasza opatentowana technologia nano-litowo-tytanowa idealnie nadaje się do zastosowania w sieciach elektroenergetycznych, dzięki zdolności magazynowania oraz szybkiego ładowania i oddawania energii z powrotem do sieci.

Altairnano to wiodący dostawca systemów magazynowania energii wysokiej mocy dla sieci elektroenergetycznych, urządzeń przemysłowych i branży transportowej. Siedziba spółki Altairnano znajduje się w Reno w Nevadzie. Firma prowadzi też działalność w Anderson w Indianie oraz w Zhuhai i Wu'an w Chinach.

Ewa Kranz


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24602 )
Array ( [docId] => 24602 )

Array ( [docId] => 24602 )