Nowe kody resortowe – jakie zmiany wprowadzić w rejestrach

Kategoria: Zarządzanie
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 01-06-2012 r.

Tylko ponad dwa tygodnie - żeby zrobić to bez opłat rejestrowych - będą miały podmioty lecznicze na wprowadzenie właściwych zmian w rejestrach podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które będą zgodne z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania.

Tak zwane rozporządzenie kodowe, które wchodzi w życie 12 czerwca 2012 r., jest bardzo ważne z punktu widzenia zmian, jakie podmioty lecznicze mają obowiązek wprowadzić do 1 lipca 2012 r. do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Oznacza to, że na wprowadzenie zmian będzie tylko nieco ponad dwa tygodnie.

Ci zarządzający podmiotami leczniczymi, którzy chcieli w pierwszej kolejności dostosować swoją jednostkę do nowych wymogów ustawy o działalności leczniczej i już wprowadzili zmiany do rejestru, będą musieli zgłosić je ponownie, gdyż rozporządzenie ustanawia istotne zmiany w kodach identyfikacyjnych. Przed 1 lipca 2012 r. zrobią to jeszcze bez żadnych opłat.

Jednocześnie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia – jednostka odpowiedzialna za prowadzenie rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą - w związku z nowymi przepisami i zmianami, jakie musi wprowadzić w systemie, apeluje do organów rejestrowych o sprawdzenie złożonych w systemie wniosków tak, aby nie doprowadzić do sytuacji w której 8 czerwca 2012 r. składany jest poprawny wniosek, a 11 czerwca 2012 r. może być on odrzucany ze względu na zastosowanie nieprawidłowych kodów resortowych.

Nowe rozporządzenie wprowadza poważną zmianę w zawartości pól wyboru na formularzu do składania wniosków o rejestrację podmiotu. Zmiana ta będzie widoczna w systemie 11 czerwca 2012 r.

 

System resortowych kodów identyfikacyjnych zapewnia identyfikację podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Na identyfikację podmiotu wykonującego działalność leczniczą pozwoli numer księgi rejestrowej tego podmiotu, który jest niepowtarzalny i na stałe przypisany danemu podmiotowi wpisanemu do rejestru.

Podmiot leczniczy może prowadzić więcej niż jedno przedsiębiorstwo, dlatego konieczne są regulacje pozwalające zidentyfikować konkretną jednostkę lub komórkę organizacyjną, zarówno w strukturze podmiotu, jak i przepisanie jej do jednego z przedsiębiorstw.

System resortowych kodów identyfikacyjnych składa się z dziesięciu części.

Rubinkowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29797 )
Array ( [docId] => 29797 )

Array ( [docId] => 29797 )