Czy przepisy określają zasady wyjść dzieci na świeże powietrze?

Autor: Wanda Pakulniewicz
Data: 23-10-2017 r.

Przepisy nie określają, jakie warunki pogodowe w naszej strefie klimatycznej są skrajnie niekorzystne dla dzieci i uniemożliwiają realizację spacerów przedszkolaków. Pamiętać trzeba, że temperatura jest tylko jednym ze wskaźników, które także trzeba wziąć pod uwagę, organizując spacer grupy przedszkolnej. Każde przedszkole może ustalić warunki odbywania spacerów.

Ani podstawa programowa wychowania przedszkolnego, ani rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa w szkołach i placówkach, ani inne przepisy nie wskazują, jakie warunki pogodowe wykluczają przebywanie dziecka na świeżym powietrzu, jakie to są skrajne warunki.  Trudno ustalić sztywną "temperaturę dopuszczalną", bo każda "dopuszczalna temperatura" ma przecież okoliczności dodatkowe, jak wiek dzieci, ich kondycja w danym dniu, ubrania jakimi dysponują, wiatr i jego prędkość, wilgotność powietrza, nasłonecznienie terenu, długość trwania pobytu na świeżym powietrzu, forma aktywności ruchowej (spacer czy gry i zabawy ruchowe) a także temperatura odczuwalna,  itp. Trzeba zatem kierować się zdrowym rozsądkiem, uwagą, wiedzą.

 

Rozporządzenie MEN z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach zobowiązuje dyrektora do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. W tej kwestii nie ma znaczenia, czy jest to placówka publiczna, czy niepubliczna.

Dyrektor przedszkola może, a nawet powinien, spowodować wnikliwą dyskusję na ten temat w szerokim gronie, obowiązkowo z udziałem rodziców, najlepiej wszystkich. Nauczyciele we współpracy z rodzicami mogą określić warunki pogodowe wykluczające spacery przedszkolaków w danym przedszkolu. Warto na taką dyskusję zaprosić lekarza pediatrę. Ustalenia warto zapisać w wewnętrznym regulaminie lub w statucie przedszkola.

Wanda Pakulniewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40725 )
Array ( [docId] => 40725 )