Znieważenie nauczyciela jest przestępstwem

Autor: Wanda Pakulniewicz
Data: 03-10-2014 r.

Dyrektor, który dowie się o tym, że w czasie trwania zajęć doszło do znieważenia nauczyciela przez ucznia, ma obowiązek powiadomić o tym organ prowadzący. Zarówno dyrektor szkoły jak i organ prowadzący mają obowiązek wystąpić z urzędu, w obronie nauczyciela.

Znieważenie nauczyciela jest przestępstwem i powinno zostać zgłoszone policji. Za znieważanie, nauczycielowi przysługuje prawo do ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Uczeń, który znieważy nauczyciela, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Wobec nieletnich stosuje się środki wychowawcze i środek poprawczy. Katalog środków (11 rodzajów) określa art. 6 ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Jeśli nauczyciela sam dokonałaby zgłoszenia przestępstwa na policję, dyrektor powinien dodatkowo dokonać tego z urzędu. Kara za znieważenie, z oskarżenia z urzędu może być wyższa niż z oskarżenia prywatnego. Z oskarżenia z urzędu sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Z oskarżenia prywatnego sprawcy grozi kara grzywy albo ograniczenia wolności. W przypadku szantażu kara jest taka sama (pozbawienie wolności do lat 3) niezależnie od tego kto wnosi oskarżenie.

Wanda Pakulniewicz, kuratorium oświaty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35798 )
Array ( [docId] => 35798 )