Nauka języków obcych w przedszkolu powinna być w podstawie programowej

Data: 04-12-2013 r.

Nowości oświatowe nie mogą skutkować obniżeniem jakości nauczania w przedszkolach. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje, aby kolejne nowości oświatowe poszerzyły podstawę programową o zajęcia z języków obcych. Ustawa o systemie oświaty powinna również doprecyzować zasady organizowania zajęć dodatkowych. Obecnie niejeden dyrektor przedszkola ma wątpliwości.

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Minister Edukacji Narodowej zaznacza, że ustawa o systemie oświaty musi gwarantować wszystkim dzieciom równy dostęp do edukacji, dlatego popiera nowości oświatowe dzięki którym znacząco obniżono opłaty za dodatkowe godziny spędzone przez dziecko w przedszkolu. Zwraca jednak uwagę na fakt, iż znowelizowana ustawa o systemie oświaty sprawiła, iż w wielu przypadkach dyrektor przedszkola zrezygnował z prowadzenia zajęć nieobowiązkowych, w tym zajęć z języków obcych.

Konieczne są kolejne nowości oświatowe

Znajomość języków obcych zalicza się obecnie do tych kompetencji, których rozwijanie może zdeterminować przyszłe losy zawodowe każdego dziecka. Z tego powodu dyrektor przedszkola powinien zadbać, aby dzieci uczęszczające do placówki miały możliwość uczenia się ich od najmłodszych lat. Rzecznik sugeruje, że nauczanie języków obcych powinno znaleźć się w podstawie programowej obowiązującej we wszystkich placówkach.

Obecnie obowiązująca ustawa o systemie oświaty wprowadza wiele niejasności, z którymi muszą zmierzyć się dyrektor przedszkola oraz rodzice. W niektórych gminach dyrektor przedszkola całkowicie zlikwidował zajęcia dodatkowe, za które rodzice dotąd uiszczali opłatę. W innych natomiast rodzice wnoszą dobrowolne składki na wynagrodzenie dla nauczycieli prowadzących te zajęcia.

Wprowadzenie takich zmian doprowadziłoby do rzeczywistego zrównania szans wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkoli.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 33404 )
Array ( [docId] => 33404 )

Array ( [docId] => 33404 )