Ocena pracy dyrektora szkoły – rola rady pedagogicznej

Autor: Michał Kowalski
Data: 16-02-2022 r.

Ocena pracy dyrektora szkoły wymaga zasięgnięcia opinii organizacji związkowych oraz rady szkoły. Co w przypadku, gdy brak jest rady szkoły? Kompetencje przejmuje rada pedagogiczna. I to ona powinna brać udział w wydaniu opinii na temat pracy dyrektora.

Skąd rada pedagogiczna dowie się o konieczności wydania opinii na temat pracy dyrektora? Przepisy tej kwestii nie precyzują. Można jednak się spodziewać stosownego zawiadomienia od kuratora oświaty. W takim przypadku konieczne jest:

Co ciekawe, czynności te powinien wykonać sam dyrektor szkoły mimo tego, że sprawa dotyczy go osobiście - jest przewodniczącym rady pedagogicznej. Nie podstaw prawnych, aby w tym zakresie zastępował go wicedyrektor lub inny nauczyciel.

Ocena pracy dyrektora szkoły – głosowanie rady pedagogicznej

W trakcie posiedzenia odbywa się głosowanie nad opinią. Głosowanie rady pedagogicznej musi odbyć się także w sprawach z zakresu kompetencji opiniujących. Obowiązuje:

  • quorum ½ członków rady,
  • zwykła większość głosów,
  • tajność głosowania, ponieważ dotyczy ono dyrektora (ale nie jego wyników).

Ważne:  Żaden przepis nie zabrania dyrektorowi uczestniczyć w posiedzeniu rady pedagogicznej. Dyrektor ma prawo głosu tak jak każdy inny nauczyciel.

Uchwała rady pedagogicznej

Rada pedagogiczna jest organem kolegialnym, dlatego wszelkie jej działania wymagają skonkretyzowania w postaci uchwały - dotyczy to także opinii o pracy dyrektora. A zatem rada pedagogiczna powinna wydać uchwałę na podstawie wyników głosowania.

Tryb podjęcia uchwały (odczytanie, zatwierdzenie itp.) zależy od rozwiązań przyjętych w regulaminie rady pedagogicznej. Należy jednak mieć na względzie, że rolą rady pedagogicznej jest wydanie opinii na temat pracy dyrektora szkoły. Rada pedagogiczna nie dokonuje oceny jego pracy. To bowiem należy do kompetencji organu nadzoru pedagogicznego (kuratora oświaty) działającego w porozumieniu z organem prowadzącym daną szkołę. Dlatego uchwała powinna zawierać odpowiednie sformułowania („opinia”, a nie „ocena”).

Rada pedagogiczna przekazuje opinię do kuratora oświaty

W ostatnim kroku opinia powinna zostać przekazana kuratorowi oświaty. Dlaczego nie organowi prowadzącego? Wynika to z faktu, że to organ nadzoru pedagogicznego ma dominującą rolę w ocenie pracy dyrektora, a organ prowadzący działa z nim jedynie w porozumieniu. Opinia powinna być przekazana wraz z uchwałą. To, że opinię podjęto w formie uchwały, świadczy bowiem o jej legalności.

Michał Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41541 )
Array ( [docId] => 41541 )