Przerwa między zdobywaniem stopni awansu nie musi być czynnie przepracowana

Data: 15-06-2015 r.

Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim czy wychowawczym zalicza się do obowiązkowej przerwy między uzyskaniem jednego stopnia awansu zawodowego a rozpoczęciem stażu na kolejny stopień. Przerwa między stopniami nie musi być czynnie przepracowana.

Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w przedszkolu co najmniej 2 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w przedszkolu co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.Przyjmuje się, że czas ten nie musi być czynnie przepracowany. Podczas urlopów związanych np. z rodzicielstwem nauczyciel pozostaje w stosunku pracy, nie ma zatem podstaw, by z tego powodu musiał dłużej czekać na możliwość otwarcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego– patrz przykład.

Opisana zasada dotyczy również nauczycieli robiących staż na wyższy stopień awansu zawodowego w przedszkolach niepublicznych.

Przykład:

Nauczycielka zatrudniona w przedszkolu od 1 grudnia 2011 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony od marca 2014 roku do kwietnia 2015 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, a obecnie na urlopie rodzicielskim. Czy ten okres zalicza się do obowiązkowej 2-letniej przerwy między uzyskaniem stopnia awansu a rozpoczęciem stażu na nauczyciela mianowanego 1 września 2015 r.?

Tak. Przerwa między uzyskaniem stopnia awansu nauczyciela kontraktowego a rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego musi wynieść dwa lata. Przepisy nie wskazują jednak, by okres ten musiał być efektywnie przepracowany.

Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego

Zobacz także:

  • Dyrektor powinien otrzymać komplet dokumentów przed startem praktyk
  • Krótsze terminy przechowywania dokumentów w aktach osobowych pracownika
  • 8 obowiązkowych punktów w umowie o wykonanie remontu w przedszkolu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37315 )
Array ( [docId] => 37315 )