Rodzina wielodzietna w świetle ustawy Prawo oświatowe - kiedy przyznać punkty

Autor: Marta Wysocka
Data: 27-02-2017 r.

Jednym z kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli jest wielodzietność rodziny kandydata. Przepisy prawa oświatowego wskazują, że rodzina wielodzietna to taka, która wychowuje troje lub więcej dzieci. Czy pod pojęciem dziecko należy rozumieć także pełnoletnie rodzeństwo kandydata, jeżeli pozostaje na utrzymaniu rodziców?

Rodzina wielodzietna, zgodnie z art. 4 pkt 42 ustawy z 14 grudnia Prawo oświatowe, to rodzina wychowująca troje i więcej dzieci. Przepisy nie zawierają jednak definicji legalnej pojęcia dziecko i nie odsyłają w tym zakresie do innych aktów prawa powszechnie obowiązującego. Definicja ta jest jednak bardzo istotna z uwagi na fakt, że wielodzietność rodziny kandydata stanowi jedno z kryteriów, za które komisja rekrutacyjna będzie przyznawała punkty przy naborze do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego.

Dziecko – zgodnie z kodeksem cywilnym…

 

W definicji rodziny wielodzietnej zawartej w ustawie Prawo oświatowe posłużono się pojęciem dziecka, ale bez dodania, że chodzi o dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego. Oznacza to, że oceniając spełnienie kryterium komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę wychowywane w rodzinie dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia. Zgodnie bowiem z art. 10 ustawy Kodeks cywilny – osoba, która ukończyła 18 lat jest osobą dorosłą.

Uwzględniając kryterium wielodzietności rodziny kandydata za dziecko należy uznawać wyłącznie osoby do ukończenia 18 roku życia.

… a  nie ustawą o świadczeniach rodzinnych

Gdyby celem ustawodawcy było przyznanie punktów kandydatom mającym starsze niż 18-letnie rodzeństwo, to posłużyłby się inną definicją rodziny wielodzietnej lub zawarłby odesłanie do innych przepisów normatywnych. Z takim odesłaniem mamy do czynienia np. w przypadku kryterium ustalania dochodu na osobę w rodzinie kandydata, gdzie wskazuje się, że pod pojęciem dochodu rozumie się dochód, o którym mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Oceniając czy rodzina kandydata spełnia kryterium wielodzietności nie bierze się pod uwagę osób, które ukończyły 18 rok życia, nawet jeżeli kontynuują one naukę i pozostają na utrzymaniu rodziców.  

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40082 )
Array ( [docId] => 40082 )