We wrześniu zmiany w arkuszu organizacji pracy szkoły

Data: 26-08-2013 r.

Po zakończeniu rekrutacji do klas pierwszych oraz klasyfikacji klas starszych można dokonać przeliczeń: ilu jest uczniów, ile i jakich klas uda się otworzyć, jakie powstaną grupy językowe, jakie grupy można stworzyć na zajęciach wf, informatyce, chemii, fizyce. Jeśli liczby te różnią się od zakładanych w arkuszu organizacji pracy szkoły opracowanym w kwietniu, trzeba stworzyć aneks do arkusza.

Najpierw zmieniamy liczby uczniów klas, podziałów na grupy, a następnie dane z tego wynikające: liczba godzin poszczególnych zajęć edukacyjnych, liczba wynikających z nich godzin dla nauczycieli, etatów.

 
Konsekwencją tych zmian może być potrzeba zatrudnienia nowych pracowników, jeśli nabór był lepszy od zakładanego w kwietniu, bo wtedy zwiększyła się liczba godzin dydaktyczno-wychowawczych, może okazać się, że trzeba zatrudnić specjalistów posiadających uprawnienia do prowadzenia zajęć specjalistycznych. Większa liczba uczniów ma także wpływ na ilość etatów pracowników niepedagogicznych: administracji, kuchni, obsługi.

Rada pedagogiczna opiniuje aneks do arkusza organizacji pracy szkoły


Aneksy do arkuszy organizacyjnych są składane do organu prowadzącego. W sytuacji gdy zmiana wprowadzana do aneksu ingeruje we wcześniej proponowany przez dyrektora - i zatwierdzony przez organ prowadzący - przydział nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, to przez złożeniem aneksu do organu prowadzącego konieczne jest ponownie uzyskanie opinii rady pedagogicznej w tej sprawie. Ta zasada obowiązuje przy każdej zmianie przydziału zajęć nauczycielom.

Aneks w trakcie roku szkolnego

W trakcie roku szkolnego również mogą się zdarzyć sytuacje wymagające dokonania zmian w organizacji pracy szkoły, o których powinien zostać powiadomiony organ prowadzący. Mogą to być na przykład:

  • zmiany kadrowe (urlopy macierzyńskie, zdrowotne),
  • uzyskanie przez rodziców dzieci w trakcie trwania roku szkolnego orzeczeń uprawniających do indywidualnegonauczania, potrzebie kształcenia specjalnego, które dadzą podstawę do zatrudnienia kolejnego pracownika.

Aneksy
należy składać przed zamiarem wprowadzenia zmian organizacji nauczania. Dyrektor szkoły, który chce dokonać zmian w organizacji nauczania, musi przygotować aneks do arkusza organizacji szkoły i uzyskać zgodę organu prowadzącego.

Zasady składania aneksu


Zdecydowana większość szkół składa aneksy we wrześniu. Organy prowadzące wyznaczają terminy a składanie tych aneksów. Nie ma jednego uniwersalnego wzoru aneksu do arkusza, jego kształt jest określany prze organ prowadzący. Jednak zawsze cel jest ten sam: w aneksie trzeba szczegółowo wypisać i uzasadnić wszelkie dokonywane zmiany w stosunku do arkusza zatwierdzonego w kwietniu.

Zawartość aneksu do arkusza organizacji pracy szkoły


Składany przez dyrektora placówki aneks arkusza organizacyjnego powinien zawierać następujące informacje:
  • wprowadzone zmiany,
  • przyczyny zmian,
  • czas obowiązywania zmian (od kiedy do kiedy),
  • stan zatwierdzony przed zmianami i proponowany po zmianach (liczba etatów, liczba godzin, osoby je realizujące).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30301 )
Array ( [docId] => 30301 )