Dyrektor szkoły może odwołać nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia

Data: 05-08-2013 r.

Urlop zdrowotny nauczyciela jest przyznawany w celu zapewnienia mu warunków do podjęcia leczenia i regeneracji stanu zdrowia. Dla nauczycieli oznacza to, że w okresie korzystania z niego nie mogą wykonywać jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Jeżeli dyrektor stwierdzi, że nauczyciel wykonuje zadania zarobkowe, to powinien odwołać go z urlopu.

Karta Nauczyciela zawiera regulacje, zgodnie z którymi dla nauczycieli, którzy wykorzystują urlop zdrowotny nauczyciela nie przewiduje się możliwości pozostawania w stosunku pracy lub podejmowania jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej (art. 73 ust. 7 Karta Nauczyciela). Jeżeli nauczyciel podejmie pracę, to powinien jednocześnie wrócić do pracy w szkole, w której udzielono mu urlopu. W sytuacji, gdy dyrektor szkoły stwierdzi jej wykonywanie i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów, zobowiąże nauczyciela do stawienia się w pracy w wyznaczonym terminie.

Dyrektor szkoły ma obowiązek odwołania pracującego nauczyciela z urlopu

Odwołanie z urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczycieli, którzy w czasie jego trwania podjęli pracę zarobkową jest obligatoryjnym obowiązkiem dyrektora. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z zapisu, jaki zawiera Karta Nauczyciela. Zgodnie z ustawą, w przypadku stwierdzenia pracy zarobkowej, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu i określa termin, w którym nauczyciel ma obowiązek stawić się w pracy (art. 73 ust. 7 Karta Nauczyciela).

 

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wykorzystując urlop zdrowotny nauczyciela nie można także kontynuować wykonywania pracy, która została podjęta przed udzieleniem urlopu przez dyrektora szkoły (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2005 r., PZP 5/05).

Dla nauczycieli, którzy zakwestionują słuszność odwołania z urlopu przewiduje się możliwość dochodzenia praw w sądzie pracy (art. 91c ust. 2 Karta Nauczyciela). Jeżeli jednak nauczyciel nie wniesie powództwa, to dyrektor szkoły będzie egzekwował powrót do pracy. Niestawienie się w pracy stanowi podstawę do rozwiązania stosunku pracy z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych lub odpowiedzi dyscyplinarnej.

Podstawa prawna: art. 73 ust 7 i art. 91c ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.)

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30595 )
Array ( [docId] => 30595 )