Erasmus plus – program dla nauczycieli i uczniów

Kategoria: Płace i finanse
Data: 07-01-2014 r.

Do niedawna program Erasmus był skierowany do studentów i kadry akademickiej, nowy program Erasmus plus poszerza krąg uczestników o uczestników systemu edukacji – dyrektor szkoły może pozyskiwać środki na szkolenia dla nauczycieli czy stypendia dla uczniów.

Erasmus plus to program unijny stworzony na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży oraz sportu, będzie realizowany w latach 2014-2020. Wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych mogą składać organizacje i instytucje, które muszą zarejestrować się w celu uzyskania numeru PIC – niezbędnego w aplikowaniu o środki.

Trzy akcje programu Erasmus plus

Program Erasmus plus podzielono na trzy typy akcji, tj. rodzajów działań, które będą finansowane ze środków europejskich. Wszystkie są ukierunkowane na wspieranie rozwoju uczniów i studentów oraz udzielanie pomocy dla nauczycieli, trenerów i wolontariuszy.

Akcja 1 – mobilność edukacyjna, skoncentrowana na międzynarodowej wymianie studentów i pracowników.

Akcja 2 – współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, zakładająca wypracowanie i wdrożenie międzynarodowych inicjatyw edukacyjnych oraz promowanie partnerstwa pomiędzy instytucjami edukacyjnymi a przedsiębiorcami, w ramach akcji 2 przewiduje się realizację programów dla uczniów i dla nauczycieli, które uczynią ich wirtualnie mobilnymi.

Akcja 3 – wsparcie reform polityki edukacyjnej, jest działaniem realizowanym na poziomie krajowym i międzynarodowym, dotyczy wdrażania polityk edukacyjnych określonych w strategii Europa 2020.

Znika "Młodzież w działaniu" i "Uczenie się przez całe życie"

Program Erasmus plus zastępuje dotychczasowe inicjatywy takie jak Młodzież w działaniu i Uczenie się przez całe życie. Nie zmieniają się jednak zasadnicze cele wsparcia udzielanego dla uczniów i dla nauczycieli. Program ma wspierać walkę z bezrobociem wśród młodzieży i osób o niskich kwalifikacjach zawodowych. Przyznawane środki będą przeznaczane na wyposażenie ich w nowe umiejętności i rozwój kompetencji, a także aktywizację społeczną.

Efektywność podejmowanych działań ma zapewnić współpraca pomiędzy władzami i uczestnikami systemu edukacji – dofinansowanie może otrzymać np. dyrektor szkoły planujący kursy i szkolenia dla nauczycieli uczniów czy absolwentów zachęcanych do kształcenia pozaformalnego.

Źródło: komunikat MEN


Tagi: men

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33452 )
Array ( [docId] => 33452 )