Księgowości szkoły nie może prowadzić inna placówka oświatowa

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Karol Zawadzki
Data: 28-04-2014 r.

Obsługa finansowa innych szkół nie mieści się w zadaniach jednostek oświatowych. Podmioty działające na mocy ustawy o systemie oświaty nie powinny więc zawierać porozumień w sprawie wzajemnego prowadzenia rachunkowości. Takie wnioski zaprezentowała w wystąpieniu pokontrolnym olsztyńska izba obrachunkowa.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie (RIO) przeprowadziła doraźną kontrolę gospodarki finansowej jednej z podległych szkół.

 

W trakcie czynności kontrolnych inspektorzy Izby wykazali przede wszystkim nieprawidłowości w zakresie prowadzenia księgowości (wystąpienie pokontrolne nr RIO.II.600-24/2013). Dyrektor badanej jednostki zawarł porozumienie z kierownikiem innej szkoły, na mocy którego powierzono kontrolowanemu podmiotowi obsługę finansową partnerskiej placówki.

Księgowość zewnętrzna lub zespół obsługi

Przedstawiciele RIO uznali, że działanie takie nie znajduje oparcia ani w art. 11 ust. 2 ustawy o rachunkowości, ani w art. 5 ust. 9 ustawy o systemie oświaty. W myśl pierwszego z przepisów jednostka może przekazać zadania księgowe przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Druga regulacja stanowi, że organy prowadzące szkoły i placówki mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub organizować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek.

Obsługa księgowa nie jest zadaniem szkoły

Zespół szkół w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości nie może być traktowany jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie jest też również jednostką obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek.

Prowadzenie obsługi finansowej innych szkół nie mieści się w zadaniach szkoły określonych w art. 7 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Jednostki oświatowe nie powinny zatem przejmować zadań z zakresu prowadzenia rachunkowości innych szkół.

Karol Zawadzki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34756 )
Array ( [docId] => 34756 )