Nauczyciel przedszkola skorzysta ze zniżki na przejazdy dla nauczycieli

Kategoria: Płace i finanse
Data: 01-10-2013 r.

Nowości oświatowe, które wprowadzi nowa Karta Nauczyciela sprawią, że nauczyciel przedszkola skorzysta ze zniżki na przejazdy dla nauczycieli. Obecnie nowelizacja czeka na rozpatrzenie przez senat. Nowości oświatowe mają wejść w życie w styczniu 2014 roku.

Nowa Karta Nauczyciela sprawi, że nauczyciel przedszkola będzie uprawniony do posiadania legitymacji służbowej. Nowości oświatowe przełożą się na przyznanie tej grupie uprawnień związanych z korzystaniem z ulg na przejazdy.

Ulgi na przejazdy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela uprawnia do posiadania legitymacji służbowej nauczycieli zatrudnionych w szkołach (art. 11a Karta Nauczyciela). Posiadanie legitymacji uprawnia do korzystania z ulg komunikacyjnych, ale obecnie z przywileju tego nie może skorzystać nauczyciel przedszkola – dyrektor przedszkola, w którym jest on zatrudniony nie ma bowiem możliwości wydania takiego dokumentu. Trybunał konstytucyjny uznał takie rozwiązanie za niezgodne z konstytucją, ponieważ wprowadza ono nierówne podziały dla nauczycieli zatrudnionych w różnych typach placówek.

Nowości oświatowe którym poddana będzie Karta Nauczyciela uprawnią do posiadania legitymacji wszystkich nauczycieli – nauczyciel przedszkola również będzie miał możliwość otrzymania tego dokumenty. Zmiana na sprawi, że będzie on uprawniony do korzystania z ulg na przejazdy.

Nowości oświatowe zmniejszą wysokość ulgi dla nauczycieli

W związku z tym, że nowości oświatowe wprowadzą dodatkowe uprawnienia dla nauczycieli przedszkoli, zniżki przysługujące wszystkim będą niższe niż obecnie. Dziś nauczyciele, którym Karta Nauczyciela umożliwia otrzymanie legitymacji służbowej mogą korzystać z 37 proc. zniżki przy zakupie biletów komunikacji publicznej. Nowości oświatowe poszerzą katalog osób uprawnionych do ulgi, aby nie nastąpił związany z tym wzrost wydatków z budżetu państwa, po nowelizacji przepisów, zniżka dla nauczycieli będzie wynosiła 33 proc.

Podstawa prawna: art. 11a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 30399 )
Array ( [docId] => 30399 )

Array ( [docId] => 30399 )