W stanie nieczynnym po ograniczeniu etatu należy się pełne wynagrodzenie

Kategoria: Płace i finanse
Data: 21-06-2013 r.

Nauczyciel, który w jednym roku szkolnym miał ograniczony wymiar zatrudnienia a w kolejnym, zamiast rozwiązania stosunku pracy i pobrania odprawy pieniężnej, wybrał przejście w stan nieczynny będzie otrzymywał wynagrodzenie liczone z pełnego etatu.

W przypadku częściowej likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, niepozwalających na dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy. Nauczyciel może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Wówczas wypowiedzenie staje się bezskuteczne, a po upływie 6 miesięcy stanu nieczynnego stosunek pracy wygasa. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może uniknąć zakończenia stosunku pracy w szkole, jeśli wyrazi zgodę na ograniczenie zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu (art. 20 ust. 1 pkt 2 i art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Wynagrodzenie za stan nieczynny z pełnego etatu

W przypadku przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny, po uprzednim ograniczeniu zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, podstawą ustalenia odprawy lub wynagrodzenia za stan nieczynny jest wynagrodzenie zasadnicze ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed ograniczeniem zatrudnienia (art. 22 ust. 2a 2 Karty Nauczyciela). Po stanie nieczynnym nie wypłaca się odprawy pieniężnej z Karty Nauczyciela.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30375 )
Array ( [docId] => 30375 )