Zasiłek na zagospodarowanie: tylko w przypadku podjęcia pierwszej w życiu pracy w szkole

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Wysocka Marta
Data: 11-10-2015 r.

Karta Nauczyciela wyraźnie wskazuje, że zasiłek na zagospodarowanie jest przewidziany wyłącznie dla nauczycieli, którzy swoją pierwszą w życiu pracę podjęli w szkole. Dyrektor szkoły nie może przyznać tego zasiłku osobie, która wcześniej pracowała poza oświatą.

Dyrektor szkoły nie może przyznać zasiłku na zagospodarowanie nauczycielowi, który przed podjęciem pracy w szkole był zatrudniony poza systemem oświaty. Karta Nauczyciela jednoznacznie wskazuje, że jest to zasiłek dla nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole (art. 61 ust. 1 Karta Nauczyciela).

Zasiłku na zagospodarowanie nie przewiduje się także dla nauczycieli, którzy  stopień nauczyciela kontraktowego uzyskali po upływie okresu przekraczającego dwa lata.

Praca dorywcza nie stanowi przeszkody

Istotne dla nauczycieli jest to, że wykonywanie pracy o charakterze dorywczym, np. w czasie studiów, na podstawie umowy cywilnoprawnej nie jest traktowane jak „pierwsza praca w życiu” o której mówi Karta Nauczyciela. Zasiłku na zagospodarowanie dla nauczycieli nie mogą otrzymać ci nauczyciele, którzy przed zatrudnieniem w szkole byli zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę na warunkach określonych w Kodeksie Pracy. Zawierane wcześniej umowy o dzieło oraz umowy zlecenia nie stanowi przeszkody w ubieganiu się o zasiłek.

Obowiązek zwrócenia zasiłku

Nauczyciele ubiegający się o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie muszą liczyć się z obowiązkiem zwrotu wypłaconej kwoty, jeżeli nie przepracują w szkole trzech lat (licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego) (art. 61 ust. 3 Karta Nauczyciela).

W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zwolnienia nauczyciela z tego obowiązku w całości lub części. Decyzję o zwolnieniu podejmuje organ prowadzący szkołę, a nie dyrektor szkoły (art. 61 ust. 3 Karta Nauczyciela).

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37900 )
Array ( [docId] => 37900 )