Błąd w umowie o pracę należy poprawić przez oświadczenie

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 22-10-2015 r.

Gdy w umowie o pracę dyrektor zawarł zapis określający nieprawidłowo stanowisko pracy pracownika, np. rodzaj wykonywanej pracy, to popełnił błąd co do treści czynności prawnej. Sprostowanie błędu może nastąpić w postaci oświadczenia.

Tego typu błąd może dotyczyć m.in.:

  • nazwy stanowiska pracy (np. woźny),
  • zawodu (np. rzemieślnik),
  • specjalności (np. specjalista ds. finansowych),
  • charakteru pracy (np. praca biurowa w sekretariacie).  

Jeśli taki błąd wystąpi, można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jednak jeżeli oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę.

Może tak zdarzyć się nawet gdy nastąpiło to bez jej winy albo gdy wiedziała ona o błędzie albo mogła z łatwością błąd zauważyć. Mamy wówczas do czynienia z tzw. wzruszalnością dokonaną pod wpływem czynności prawnej.

Ten, kto popełnił błąd, może zatem uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli, doprowadzając w ten sposób do unieważnienia czynności prawnej. Uprawnienie to wygasa po roku od jego wykrycia. 

Sprostowanie błędu może nastąpić w postaci oświadczenia. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie lub aneksu do umowy o pracę. Aneks do umowy wymaga zgody pracownika.

Natomiast oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu,złożone przez dyrektora, powinno być potwierdzone przez pracownika i dołączone do jego akt osobowych.

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37925 )
Array ( [docId] => 37925 )