Co stanie się z wicedyrektorami i nauczycielami pełniącymi inne funkcje kierownicze?

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 04-07-2017 r.

Wygaszanie kształcenia w gimnazjach skutkuje wieloma konsekwencjami kadrowymi związanymi z dalszym zatrudnieniem nauczycieli, ale także z pełnieniem przez nich funkcji kierowniczych. Sprawdźmy, w jaki sposób reforma oświaty będzie miała wpływ na dalsze zajmowanie stanowisk kierowniczych w szkole.

W szkołach podstawowych – kontynuacja kadencji...

Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową. Z dniem 1 września 2017 r. dyrektor dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej. Ta sama zasada ma zastosowanie odpowiednio do wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w dotychczasowej sześcioletniej szkole podstawowej.

… podobnie jak w szkołach średnich

 

Analogiczne zasady dotyczą nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w pozostałych przekształcanych szkołach. Z dniem 1 września 2019 r. dyrektor odpowiednio dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego albo dotychczasowego czteroletniego technikum staje się dyrektorem odpowiednio czteroletniego liceum ogólnokształcącego albo pięcioletniego technikum i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora odpowiednio trzyletniego liceum ogólnokształcącego albo czteroletniego technikum. Zasadę tą stosuje się odpowiednio do wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze odpowiednio w dotychczasowym trzyletnim liceum ogólnokształcącym albo dotychczasowym czteroletnim technikum. Analogiczne zasady stosuje się do przekształcenia zasadniczej szkoły zawodowej w szkołę branżową I stopnia, które nastąpi 1 września 2017 r.

Wicedyrektor przekształcanego gimnazjum zachowa swoją funkcję

Dotychczasowe gimnazjum można przekształcić w ośmioletnią szkołę podstawową Rozpoczęcie działalności przez szkołę powstałą z przekształcenia gimnazjum może nastąpić z dniem 1 września 2017 r., z dniem 1 września 2018 r. albo z dniem 1 września 2019 r. Dyrektor dotychczasowego gimnazjum, prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, z dniem przekształcenia staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego gimnazjum. To samo stosuje się odpowiednio do wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w dotychczasowym gimnazjum.

Przekształcenie zespołu szkół nie skutkuje utratą funkcji kierowniczej

Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe regulują sposób przekształceń zespołów szkół, w skład których wchodzą tylko dwie szkoły, z których jedną jest gimnazjum. Zespoły takie ulegają przekształceniom z mocy prawa. Wicedyrektorzy i inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w tych zespołach zachowują swoje stanowiska do końca okresu, na jaki je powierzono. Oznacza, że również w zespołach szkół, które ulegają przekształceniom w samodzielne szkoły, nauczyciele zachowują swoje stanowiska kierownicze i nie ma podstaw do odwoływania ich z tych stanowisk i powierzania według nowych procedur.

Włączenie gimnazjum do innej szkoły – dyrektor musi odwołać wicedyrektora

Najbardziej skomplikowana jest sytuacja nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w przypadku transformacji polegających na włączaniu gimnazjum do innej szkoły. Wygaszanie kształcenia w gimnazjum może bowiem polegać na włączeniu gimnazjum do:

  • ośmioletniej szkoły podstawowej,
  • trzy- lub czteroletniego liceum ogólnokształcącego,
  • cztero- lub pięcioletniego technikum,
  • branżowej szkoły I stopnia.

W przypadku włączenia gimnazjum do innej szkoły stanowisko dyrektora zachowuje dyrektor szkoły, do której gimnazjum jest włączane. Dyrektor gimnazjum staje się natomiast z mocy prawa wicedyrektorem tej szkoły. Natomiast wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole, do której włączane jest gimnazjum oraz w dotychczasowym gimnazjum, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, odwołuje się ze stanowiska z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, z początkiem którego następuje włączenie gimnazjum do tej szkoły. Oznacza to, że w przypadku włączania gimnazjum do innej szkoły, nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w obu szkołach obligatoryjnie odwoływani są ze stanowiska. Odwołania tego dokonują dyrektorzy łączonych szkół.

Dariusz Dwojewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40530 )
Array ( [docId] => 40530 )