Intendent – wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 01-09-2015 r.

Kwalifikacje intendenta określają przepisy dotyczące pracowników samorządowych. Aby pracować na tym stanowisku, należy mieć wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe. Jeśli w przedszkolu nie zatrudnia się intendenta, częściowe obowiązki tej osoby może pełnić inny pracownik, np. administracyjny.

Do zakresu czynności intendenta należy m.in.:

  1. kierowanie żywieniem w placówce (nadzór nad prawidłowym sporządzaniem posiłków zgodnie z kalorycznością i normami żywienia, sporządzanie jadłospisów, kontrola sanitarna w zakresie żywienia, dbałość o zapasy żywnościowe, dokumentacja żywieniowa),

  2. obsługa finansowa w zakresie żywienia (operacje finansowe gotówkowe i bezgotówkowe w zakresie opłat za żywienie oraz od dostawców towarów, wpłaty za żywienie, dbanie o zachowanie stawki żywieniowej, kontrola nad zwolnieniami w zakresie odpłatności za żywienie).

Intendent jest pracownikiem niepedagogicznym, którego zatrudnia się na podstawie przepisów dotyczących pracowników samorządowych – umowy o pracę (na czas określony, nieokreślony) w wymiarze zazwyczaj pełnego etatu. W zależności od wielkości przedszkola i jego potrzeb może być zatrudniony także w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Kwalifikacje intendenta określają przepisy dotyczące pracowników samorządowych – załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia – IV stanowiska, na których stosunek pracy został nawiązany na podstawie umowy o pracę; H samorządowe jednostki organizacyjne, wszystkie jednostki, stanowiska pracownicze i obsługi, wiersz 16 – intendent powinien mieć wykształcenie średnie o profilu ogólnym lub zawodowym albo wykształcenie zasadnicze zawodowe umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku. Staż pracy to w przypadku wykształcenia średniego 1 rok, a zawodowego 2 lata.

W przedszkolach niepublicznych

W przedszkolach niepublicznych może być również zatrudniony intendent lub osoba, która częściowo sprawuje jego funkcję. Jednak decyzję w tym względzie podejmuje organ prowadzący przedszkole.

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Jak to jest możliwe, że osoby bez wykształcenia zawodowego w kierunku żywienia, jak np. dietetyk, technolog żywienia itp nie jest warunkiem piastowania takiego stanowiska? Przecież trzeba się na tym znać! Przeraża mnie to, że takie osoby karmią moje dzieci....

Ocena użytkownika:
3
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 37729 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 37729 )