Porozumienie zmieniające dla nauczyciela – na co się (nie) godzić

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Trochimiuk Anna
Data: 28-08-2012 r.

Choć arkusz organizacji został już dawno zatwierdzony, w trakcie wakacji często okazuje się, że można przydzielić nauczycielowi więcej godzin pensum. Najprostszą drogą na zwiększenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela jest porozumienie zmieniające warunki pracy (tzw. aneks). Dowiedz się czy porozumienie to powinno obowiązywać przez cały rok szkolny czy tylko do końca zajęć dydaktycznych?

W trakcie ferii letnich mogą zajść różne okoliczności (np. większy niż planowany nabór uczniów, urlop zdrowotny lub bezpłatny innych nauczycieli itp.), które powodują, że można przyznać nauczycielowi większą liczbę godzin dydaktyczno-wychowawczych. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem na zmianę wymiaru zatrudnienia nauczyciela jest zawarcie porozumienia stron, które określi obowiązujący nauczyciela wymiar etatu oraz stosowne do niego wynagrodzenie.

W zależności od sytuacji, dyrektor szkoły może przyznać więcej godzin pensum na:

  • okres, który nie obejmuje całego roku szkolnego (np. gdy inny nauczyciel korzysta z urlopu zdrowotnego tylko w pierwszym semestrze);
  • okres roku szkolnego (np. w przypadku zwiększenia liczby klas).

W pierwszym przypadku okres, na jaki zostaną zmienione warunki pracy determinuje termin powrotu innego nauczyciela do pracy. W drugim – jest to decyzja dyrektora szkoły - nie oznacza to jednak, że nauczyciel nie ma nic w tej sprawie do powiedzenia.

Jeżeli dyrektor szkoły przedstawi propozycję przyznania nauczycielowi dodatkowych godzin pensum tylko do końca zajęć dydaktycznych, nauczyciel może nie zgodzić się na takie rozwiązanie i zaproponować, by zmiana warunków pracy objęła cały rok szkolny.

 

Dla nauczyciela ma to kolosalne znaczenie – od tego, jak długo będzie zatrudniony w wyższym wymiarze pensum – zależy jego prawo do wyższego wynagrodzenia (art. 30 ust. 2 i art. 67 ust. 1 KN)!


Zobacz także:

Trochimiuk Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30417 )
Array ( [docId] => 30417 )