Szkoła powinna założyć profil informacyjny do końca roku

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Monika Fidler
Data: 17-12-2015 r.

Od stycznia 2016 r. zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane również w formie elektronicznej. W związku z tym płatnicy składek, w tym szkoły, mają obowiązek założenia profilu informacyjnego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dotyczy to także placówek niepublicznych, które zatrudniają więcej niż 5 osób.

Wprowadzenie e-zwolnień, tzw. e-ZLA, ma ograniczyć obieg dokumentów oraz zwolnić pracowników z obowiązku dostarczenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego. Takie zwolnienie będzie automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a następnie trafi do dyrektora szkoły jako pracodawcy. Obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku ciąży na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej.

Utworzenie profilu – przez system teleinformatyczny

Przy zakładaniu i prowadzeniu profilu informacyjnego szkoły na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), co zostało przez ZUS udostępnione bezpłatnie, można skorzystać z:

  1. pomocy pracowników ZUS w Centrum Obsługi Telefonicznej: pod numerem tel. 22 560 16 00, za pośrednictwem e-maila: [email protected], przez komunikator Skype na stronie www.zus.pl, przez czat na stronie www.zus.pl,
  2. pomocy pracowników w najbliższej jednostce ZUS,
  3. instrukcji na www.zus.pl oraz ulotek dostępnych w Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS.

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE, nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie zwolnienia. Lekarz będzie więc musiał - tak jak dotychczas - przekazać papierowy wydruk zwolnienia, a pracownik - dostarczyć je do placówki.

Papierowe zwolnienia tylko do końca 2017 roku

Od 1 stycznia 2016 r. lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie w 3 formach:

  1. standardowe zaświadczenie lekarskie,
  2. wydruk zwolnienia - wydawany na żądanie ubezpieczonego oraz gdy płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego,
  3. zwolnienie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego - w sytuacji gdy wystawienie zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego nie jest możliwe, np. z powodu braku dostępu do Internetu.
Monika Fidler, redaktor Portalu Oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38240 )
Array ( [docId] => 38240 )