Ważne zmiany w prawie pracy – pamiętaj o nowelizacjach z września i sierpnia

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Leszek Skupski
Data: 06-09-2016 r.

W sierpniu i we wrześniu weszły w życie dwie zmiany w Kodeksie pracy istotne w pracy jednostek oświatowych. Pierwsza dotyczy zatrudnienia kobiet w okresie ciąży oraz matek karmiących – przysługuje im szczególna ochrona w pracy. Druga odnosi się do zasad zawierania umów o pracę – od 1 września nie można dopuścić do pracy osoby, z którą nie zawarto umowy na piśmie.

Pierwsza omawiana zmiana weszła w życie jeszcze w sierpniu 2016 r. Druga obowiązuje od początku września 2016 r.

Kobiety w ciąży i matki karmiące szczególnie chronione w pracy

Kobiety te nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka. Lista tych prac została opracowana przez Radę Ministrów i dotyczy także osób zatrudnionych w przedszkolach oraz szkołach - publicznych i niepublicznych.

Dotychczasowa ochrona niezgodna z dyrektywą

Zgodnie z wcześniejszym brzmieniem art. 176 Kodeksu pracy nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Komisja Europejska uznała go za niezgodny z postanowieniami dyrektywy w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy. W opinii Komisji Europejskiej regulacja ta, odnosząc się do wszystkich kobiet, a nie tylko do kobiet w ciąży i karmiących piersią, stanowiła przeszkodę w zapewnieniu równouprawnienia płci, szczególnie w zakresie dostępu do zatrudnienia.

Zmieniono art. 176 Kodeksu pracy, zawężając zakres podmiotowy tego przepisu wyłącznie do kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią.

Od 1 września 2016 r. - potwierdzanie ustaleń związanych z zawarciem umowy przed dopuszczeniem do pracy

W czerwcu informowaliśmy o projekcie zmian Kodeksu pracy, który zakładał obowiązek potwierdzenia umowy o pracę albo warunków zatrudnienia na piśmie pierwszego dnia pracy, a także zapoznanie pracownika z regulaminem pracy przed dopuszczeniem do jej wykonywania. Nowela została uchwalona i weszła w życie 1 września 2016 r.

Zmiana polega na nałożeniu na pracodawcę obowiązku potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem pracownika do pracy w sytuacji, gdy umowa o pracę nie została zawarta w formie pisemnej.

Taka zmiana umożliwia inspektorom pracy stwierdzanie nielegalnego zatrudniania pracowników w każdym przypadku, gdy w razie kontroli okaże się, że praca w ramach stosunku pracy jest wykonywana przez osoby, z którymi uprzednio nie zawarto pisemnych:

  • umów o pracę ani którym uprzednio nie wydano pisemnego potwierdzenia co do stron
  • umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

W przypadku naruszenia tego obowiązku pracodawca będzie podlegał karze grzywny od 1.000 do 30.000 zł.

W przypadku umów zawieranych na czas określony, gdy ich liczba będzie większa niż 3 albo umowy te będą zawarte na okres dłuższy niż 33 miesiące:

  • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności,
  • w celu wykonywania pracy o charakterze doraźnym lub sezonowym,
  • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  • w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,

pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia powinno zawierać także określenie tego celu lub okoliczności zawarcia takiej umowy.        

W praktyce każdy pracownik wykonujący pracę musi posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych warunków zatrudnienia jeszcze przed podjęciem obowiązków pracowniczych.

Leszek Skupski radca prawny, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Dariusz Skrzyński prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39460 )
Array ( [docId] => 39460 )