Biuro rachunkowe może zrezygnować z kasy rejestrującej

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 04-11-2015 r.

Podatnik, który świadczy usługi księgowe i nie zajmuje się przy tym doradztwem podatkowym, nie musi mieć kasy fiskalnej. Jest to możliwe pod warunkiem, że obrót na rzecz osób fizycznych nie przekroczył 20.000 zł.

Wątpliwości związane z tym, czy księgowi muszą mieć kasy, czy nie, pojawiły się wraz z wejściem w życie 10 sierpnia 2014 r. tzw. ustawy deregulacyjnej (ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów). Organy podatkowe twierdziły bowiem, że działalność związana z obsługą rachunkową obejmuje usługi doradcze. A to oznacza, że biura rachunkowe nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT i muszą obowiązkowo posiadać kasy rejestrujące.

 

Wątpliwości związane z tym, czy księgowi muszą mieć kasy, czy nie, pojawiły się wraz z wejściem w życie 10 sierpnia 2014 r. tzw. ustawy deregulacyjnej.

Organy podatkowe twierdziły, że działalność związana z obsługą rachunkową obejmuje usługi doradcze. A to oznacza, że biura rachunkowe nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT i muszą obowiązkowo posiadać kasy rejestrujące.

Z pomocą przyszedł później minister finansów, który dopiero 9 kwietnia 2015 r. wydał interpretację ogólną (nr PT3.8101.2.2015.AEW.16.).

Szef resortu finansów wyjaśnił, że:

 • w sytuacji gdy podmiot zajmuje się wyłącznie prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzaniem (wypełnianiem) zeznań i deklaracji podatkowych może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, o ile roczne obroty nie przekroczą 150 tys. zł,
 • obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej powstaje u takiego podmiotu dopiero, gdy wartość usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy 20 tys. zł rocznie.

Na skutek tych niejasności wielu przedsiębiorców zaczęło stosować kasy w biurach rachunkowych, chociaż wcale nie miały takiego obowiązku.

W interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja indywidualna z 28 września 2015 r., nr ITPP1/4512-701/15/AJ)potwierdzono, że jeżeli obrót na rzecz osób, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, nie przekroczył 20.000 zł, to właściciel biura może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Ma więc prawo do zaprzestania prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych są bliskie działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym, a czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny, choćby z tego względu, że są sporządzane na podstawie innych dokumentów, w szczególności ksiąg rachunkowych.

Tym samym czynności te nie stanowią doradztwa, o którym mowa w § 4 pkt 2 lit. h rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 37989 )
Array ( [docId] => 37989 )

Array ( [docId] => 37989 )