Dwa sposoby amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo

Kategoria: CIT
Data: 17-12-2012 r.

W przypadku środków trwałych, które są użytkowane sezonowo, odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać tylko w sezonie. Wartość odpisów amortyzacyjnych można ustalić w dwojaki sposób.

Sposoby ustalania wartości odpisów:

  • kwotę amortyzacji rocznej można podzielić przez liczbę miesięcy w sezonie -zastosowanie stawki z Wykazu Stawek Amortyzacyjnych ,
  • kwotę amortyzacji rocznej podzielić przez 12 miesięcy – amortyzacja w okresie dłuższymi niż czas wynikający ze stawki z Wykazu stawek amortyzacyjnych.

Decyzję w tym zakresie powinien podjąć kierownik jednostki.

Jeśli środek trwały użytkowany jest na podstawie umowy podatkowego leasingu finansowego, zastosowanie mają przepisy ogólne ustaw o podatkach dochodowych które nakazują stosować zasady ogólne wynikające. Przepisy pozwalają na skrócenie czasu amortyzowania takiego środka trwałego, jeśli umowa leasingu finansowego została zawarta na czas krótszy niż okres użytkowania wynikający z Wykazu Stawek Amortyzacyjnych.

Z leasingiem finansowym w podatku dochodowym będziemy mieli do czynienia, jeśli spełnione będą następujące warunki:

  • umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
  • suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych,
  • umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający.

Głównym składnikiem wartości początkowej środka trwałego będzie suma kapitałowych rat leasingowych wraz z dopłatą wynikającą z opcji zakupu. Ponadto leasingobiorca może powiększyć wartość początkową o inne wydatki związane z przedmiotem leasingu, np. koszty montażu, transportu. Składnikiem wartości początkowej nie będzie natomiast część odsetkowa rat leasingowych, gdyż jest ona bezpośrednio ujmowana w kosztach uzyskania przychodów.

W przypadku, gdy środek trwały jest użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nie ma przeszkód, aby raty leasingowe były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przez cały rok.

Podstawa prawna:

  • art. 15 ust. 1, art. 16h ust. 1 pkt 3, ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.),
  • art. 22 ust. 1, art. 22h ust. 1 pkt 3, ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Autor: Katarzyna Trzpioła

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30685 )
Array ( [docId] => 30685 )