Nie wszystkie dochody zagranicznych zakładów można zwolnić z podatku

Kategoria: CIT
Autor: Jakub Rychlik
Data: 04-12-2014 r.

Polska spółka działająca za granicą może skorzystać ze zwolnienia z podatku CIT. Musi być jednak spełniony warunek, by dochód był opodatkowany na podstawie decyzji niemieckich organów podatkowych.

Coraz częściej rodzime spółki prowadzą działalność także poza granicami Polski. W zależności od kraju, ich rozliczenia podatkowe mogą opierać się na podstawie prawnej w postaci umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Tak było w przypadku spółki działającej w Polsce i w Niemczech, która posiadała zakłady w obu tych krajach. Polski organ podatkowy zakwestionował rozliczenia przedsiębiorstwa i ustalił, że nie wszystkie dochody będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Zdaniem organów podatkowych zwolnieniem powinna być objęta tylko ta część dochodu uzyskanego poza granicami kraju, która została uwzględniona (przyjęta do opodatkowania) przez niemieckie organy podatkowe. Spółka tymczasem uznawała, że cały dochód, jaki generował zakład w Niemczech powinien być zwolniony.

Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przyznał rację organom podatkowym. Stwierdził, że faktyczną podstawę do wyłączenia dochodu uzyskiwanego przez zakład z opodatkowania w Polsce stanowi istnienie obowiązku uiszczenia podatku oraz jego zapłaty w Niemczech. Ponadto sąd uznał, że nadużyciem jest stwierdzenie, iż spółka może być zwolniona z CIT, jeżeli zapłaci podatek tylko w Niemczech.

Źródło:

Wyrok NSA z 24 października 2014 r., II FSK 2661/12

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36211 )
Array ( [docId] => 36211 )