Nowa ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami – dowiedz się, co to dla Ciebie oznacza

Kategoria: CIT
Data: 04-05-2017 r.

Niewystępująca dotychczas w polskich przepisach koncepcja trójstopniowego podziału obowiązku dokumentacyjnego weszła w życie poprzez nowelizację ustawy o CIT. Jednak nie każdy podatnik będzie posiadał obowiązek ustosunkowania się względem wszystkich trzech rodzajów ów dokumentacji. Od czego uzależniony będzie sposób przygotowywania dokumentacji? Przeczytaj w tym artykule.

Obowiązek dokumentacji cen transferowych będzie uzależniony od rozmiaru prowadzonej działalności gospodarczej, którą określa się na podstawie przychodów lub kosztów (w rozumieniu przepisów o rachunkowości) osiągniętych przez podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy oraz istotności transakcji określanej na podstawie wartościowych progów transakcji.

Podatników, których przychody lub koszty przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartość 10 mln euro, ustawodawca zobowiązał do sporządzania analizy danych porównawczych (tzw. benchmarkingstudy) i sprawozdania w sprawie transakcji i innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi.

Regulacje dotyczące raportowania country-by-country

Nowelizacja ma zastosowanie w rozliczeniu 2017 roku, tj. dokumentacje przygotowywane w oparciu o nowe przepisy powinny być sporządzone do dnia złożenia zeznań podatkowych za 2017 rok. Większość nowych regulacji dotyczących cen transferowych weszła w życie 1 stycznia 2017 r., poza jednym wyjątkiem dotyczącym raportu na kraje CbC (ang. country-by-country report), który to raport część podmiotów będzie zobowiązana sporządzać w formie sprawozdania, już za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2015 r.

Obowiązek złożenia tej informacji dotyczy grup kapitałowych, których skonsolidowane przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły równowartość 750 mln euro. Dotyczy to podmiotów, w których skład wchodzą co najmniej dwie jednostki mające siedzibę (zarząd) w różnych państwach lub terytoriach albo jednostka posiadająca siedzibę (zarząd) w jednym państwie lub terytorium, ale prowadząca działalność przez zakład zagraniczny położony w innym państwie lub terytorium.

Dokumentacja podatkowa może składać się z następujących trzech elementów:

  • dokumentacji na poziomie lokalnym (tzw. local file), do sporządzania której zobowiązani są podatnicy, których przychody lub koszty przekroczyły w roku równowartość 2 mln euro;
  • dokumentacji grupowej (tzw. master file), która obowiązuje podatników, których przychody lub koszty w roku przekroczyły równowartość 20 mln euro;
  • raportów według krajów (tzw. contry-by-country reporting), dotyczących grup kapitałowych, których skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku kwotę 750 mln euro.
  • W wyniku uchwalenia ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, przepisy dotyczące regulacji w zakresie raportowaniacountry-by-country zostałyod 4 kwietnia 2017 r. przeniesione z ustawy o CIT.
  • Dodatkowo wprowadzono na jednostki należące do dużych wielonarodowych grup kapitałowych obowiązek powiadamiania administracji podatkowej o tym, która jednostka z grupy (oraz w jakim państwie) będzie składać raport country-by-country.

Rozliczenie za 2017 rok

  • Wprowadzone zmiany, które weszły w życie w styczniu 2017 roku, stanowią rewolucję w obszarze cen transferowych, rozszerzają obowiązki podatników w zakresie sporządzania dokumentacji podatkowych, implikując zarazem dodatkowe trudności z ich przygotowywaniem. Korzyścią z wprowadzenia zmian jest z pewnością ujednolicenie standardów w krajach Unii Europejskiej, co istotne jest w szczególności dla podmiotów o zasięgu globalnym. Na zmianach skorzystają także podatnicy, których przychody lub koszty oscylują poniżej 2 mln euro, gdyż obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych może ich całkowicie ominąć.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40336 )
Array ( [docId] => 40336 )