Od usług pomocniczych świadczonych poza SSE podatnik nie zapłaci CIT

Kategoria: CIT
Data: 29-04-2014 r.

Zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych podlegają nie tylko przychody i związane z nimi koszty, które mają związek z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ale także z każdej innej działalności pomocniczej, która jest niezbędna do jej prowadzenia, nawet jeśli jest wykonywana poza obszarem SSE.

Spółka prowadząca działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej uzyskała zezwolenie na produkcję maszyn (kombajnów hydraulicznych i elektrycznych o różnych parametrach), urządzeń górniczych oraz podzespołów i części do tych wyrobów, sprzedaż tych wyrobów, usługi w zakresie napraw gwarancyjnych. Spółka wykonuje także usługi serwisowe polegające na naprawie maszyn i urządzeń wyprodukowanych przez nią na terenie strefy, a następnie sprzedanych lub wydzierżawionych do podmiotów trzecich. Jednakże samo serwisowanie odbywa się nie na terenie SSE, ale bezpośrednio u kontrahenta, w zakładzie, w którym zainstalowana jest maszyna.

Pojawiła się sporna kwestia, która dotyczyła tego, czy usługi wykonane u kontrahenta będą objęte zwolnieniem z CIT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że od podatku CIT zwolnione są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Jednocześnie zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Zwolnieniem są więc objęte wszelkie dochody uzyskane z szeroko rozumianej działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE. Nie chodzi więc tylko o wytwarzanie produktów na terenie strefy, lecz także zapewnienie obsługi klienta pozostającej w bezpośrednim związku z tymi produktami.

Źródło:

wyrok WSA w Gliwicach z 4 listopada 2013 r., I SA/Gl 799/13

Grzegorz Wachołek, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34874 )
Array ( [docId] => 34874 )

Array ( [docId] => 34874 )