Podatek będzie można zapłacić kartą płatniczą

Kategoria: CIT
Autor: Jakub Rychlik
Data: 14-09-2015 r.

Wszystko na to wskazuje, że od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać przepisy podatkowe, które ułatwią podatnikom załatwienie spraw podatkowych. Jedną z zaproponowanych zmian jest możliwość zapłaty podatku kartą płatniczą.

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Ordynacji podatkowej jest możliwość zapłaty podatku kartą płatniczą jak również innymi mobilnymi instrumentami płatniczymi. Dzięki nowym regulacjom płacenie podatków będzie prostsze i szybsze, bo bardziej dostosowane do współczesności.

Prawo to będzie przysługiwało tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą i też nie wszystkim. Pełne prawo korzystania z kart płatniczych przysługiwać będzie ryczałtowcom i podatnikom rozliczających się w formie karty podatkowej. Natomiast przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz podatkowej książki przychodów i rozchodów nadal będą po nowym roku płacili podatki w formie polecenia przelewu. Obowiązek ten jednak ograniczony jest i będzie jedynie do podatków związanych z działalnością gospodarczą.

Ustawodawca wprowadza przepis zgodnie, z którym „zapłata podatków stanowiących dochód budżetu państwa przy użyciu karty płatniczej jest możliwa, jeżeli organ podatkowy dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji transakcji płatniczych”. Oznacza to, że jeśli w urzędzie nie będzie odpowiednich urządzeń, to podatku nie będzie można zapłacić kartą płatniczą. Przy czym ustawodawca nie nakłada na organy podatkowe obowiązku posiadania odpowiednich urządzeń.

Jeżeli urzędy nie będą miały obowiązku posiadania terminalu, w praktyce może oznaczać, że prawo zapłaty kartą płatniczą może okazać się jedynie martwym zapisem w ustawie. Urzędy nie chcąc ponosić dodatkowych wydatków mogą nie zdecydować się na zakup odpowiednich urządzeń.

Wprowadzenie zapłaty podatków kartą bankomatową może być dobrym rozwiązaniem dla podatników zobowiązanych do odprowadzenia PCC. Nie będą musieli wypełniać bowiem formularzy zapłaty. Wystarczy bowiem jedynie przeciągnięcie karty w czytniku jak w sklepie. Koszty związane z zapłatą podatku kartą płatniczą będą obciążały podatnika, a nie budżet państwa.

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37811 )
Array ( [docId] => 37811 )