Rozliczanie grudniowego wynagrodzenia wypłacanego w styczniu

Kategoria: CIT
Autor: Iwona Czauderna
Data: 04-12-2014 r.

Grudniowe wynagrodzenia wypłacone pracownikowi w styczniu 2015 r. będzie stanowiło jego przychód za 2015 r. Natomiast pracodawca wypłacone wygrodzenie będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych w grudniu bądź styczniu.

Najczęściej przedsiębiorstwa wypłacają wynagrodzenia za dany miesiąc, np. do 10. dnia następnego miesiąca. Pewne wątpliwości mogą pojawić się w sytuacji, gdy dochodzi do wypłaty oraz rozliczenia podatkowego wynagrodzenia za grudzień 2014 r., co może nastąpić w pierwszych dniach stycznia 2015 r.

 

Trzeba pamiętać, że należności takie jak wynagrodzenia stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub pozostawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

W przypadku uchybienia temu terminowi wynagrodzenia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznej wypłaty lub pozostawienia do dyspozycji pracownika. Zgodnie z tą zasadą wynagrodzenia za grudzień mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów grudnia bądź stycznia następnego roku. A zatem ich rozliczenie w grudniu albo w styczniu następnego roku będzie uzależnione od wypłacenia wynagrodzeń w terminie przewidzianym w przepisach prawa pracy bądź umowie.

Jeśli został zachowany termin wypłaty wynagrodzenia, ustalony zgodnie z przepisami prawa pracy lub zgodnie z umową, wówczas pracodawca zaliczy wynagrodzenie za grudzień 2014 roku, wypłacone w styczniu 2015 roku, do kosztów grudnia 2014 roku.

Natomiast jeśli pracodawca nie dotrzyma terminu wypłaty wynagrodzenia za grudzień, będzie mógł je zaliczyć do kosztów podatkowych w miesiącu wypłaty, np. zaliczy je do kosztów podatkowych stycznia 2015 roku.

Od wypłaconych lub pozostawionych wynagrodzeń płatnik (spółka) ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy pracownika, które wpłaca do urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki.

Jeśli wynagrodzenie wypłaca się w styczniu 2015 roku, jest przychodem pracownika za 2015 rok. Płatnik za wynagrodzenie wypłacone w styczniu (mimo że jest wypłacone za grudzień) pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i wpłaca ją na konto właściwego urzędu skarbowego do 20 lutego 2015 r.

Zaliczkę tę powinien wykazać w deklaracji rocznej PIT-4R za 2015 rok, którą musi złożyć do końca stycznia następnego roku podatkowego czyli do końca stycznia 2016 roku.

Wynagrodzenie za grudzień 2014 roku wypłacone w styczniu 2015 roku należy także wykazać w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy - PIT-11 - i przekazać do końca lutego (w tym przypadku 2016 roku) do właściwego urzędu skarbowego.

Iwona Czauderna, doradca podatkowy Ewa Ostapowicz, specjalista w dziedzinie rachunkowości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36189 )
Array ( [docId] => 36189 )